Na Białorusi opracowan automatyczny BSP «Puchacz»

Новости

Oficjalnie nowy BSP nazywa się «Bezpilotowy samolot lotniskowego bazowania z automatycznym startem, lotem po trasie i lądowaniem». Opanować takie skomplikowane przyzwyczajenia potrafił autopilot komputera pokładowego, stworzonego na zapleczu systemu operacyjnego Linux. Pomaga jemu w tym nawigacja satelitarna GPS, kamery i dodatkowe czujniki.

BSP «Puchacz» to jest wspólny projekt Zakładów Lotniczych w Mińsku i prywatnej firmy «KWAND IS», który został opracowany w ciągu 10 lat. Samolot przeszedł pierwszy etap badań lotniczych. Nowe badania powinny odbyć się na jesieni i w zimie.

BSP jest rzeczywiście rozumny. Operatorowi wystarczy w specjalnym programie wskazać trasę lotu, wysokość i niektóre drugie, w zależności od celu lotu, parametry. Dosłownie — powinniście będziecie dźgnąć myszką do punktów na karcie GoogleEarth i wpisać parę cyfr. Dalej samolot wszystko zrobi sam. Podczas badań BSP wzleciał i pomyślnie wylądował, uchyliwszy się na 2 metry przez niedokładność karty.

Jest ciekawa «obrona od głupca» — jeśli zapomnieć ułożyć spadochron czy nie w całości zatankować samolot, to on sam zrezygnuje startować.

W razie kryzysowej sytuacji, na przykład, jeśli był utracony sygnał od satelity, samolot sam powraca na miejsce startu za pomocą ustalonych na pokładzie dwóch kompasów, wysokościomierza i drugich środków autonomicznej nawigacji. Jeśli że lądowanie na pas jest niemożliwe — wypuszcza się spadochron.

Wideo i informacje z aparatu udzielają się w reżimie czasu rzeczywistego przez modem do «centrum». Stamtąd że można kierować samolotem w półautomacie czy ręcznym reżimie.

Jeśli zleceniodawca nie chce GPS- nawigacji, to samolot łatwo przerabia się pod GLONASS czy dowolne drugie systemy satelitarnego pozycjonowania. W razie nieobecności sygnału z satelity, właściciel może zamówić dodatkową antenę, która z ziemi będzie emitowała sygnały GPS. I w ogóle, na samolot ustalą dowolne moduły za pragnieniem końcowego konsumenta.

Charakterystyki Techniczno-Taktyczne aparatu są takie: prędkość maksymalna 200 km/g, objętość baka paliwowego 5 litrów. Tyle że i wydatek paliwa — 5 litrów do godziny. Waga 65 kilogram, maksymalna wysokość lotu — 3000 metrów. Bazowa modyfikacja może nieść do 5 kg ładunku, lecz na życzenie ładowność można zwiększyć do 5 razy. Długość kadłuba 3 metry, rozmach skrzydła — 3,8 metrów.

Oprócz wojskowego zastosowania BSP «Puchacz» może być skutecznie używany podczas prowadzenia akcji ratowniczej lub patrolowania granicy.

Bazowa cena samolotu 250 tysięcy dolarów. A cena całego kompleksu może osiągać półtora milionów dolarów zależnie od oprzyrządowania i kompletowania. W «kompleks» wchodzą sam samolot, dwie ciężarówki (jeden z centrum kierowania, drugi dla przewozu), i unikalne oprogramowanie.

Teraz trwa przygotowanie do seryjnej produkcji, którą planuje się zacząć w następnym roku. W perspektywie — sprzedaż BSP w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, Afryki i Łacińskiej Ameryki.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.