Rosyjskie bazy wojskowe na Białorusi?

Геополитика и безопасность

11 grudnia br w Moskwie odbyło sie spotkanie Ministrów obrony krajów WNP pod przewodnictwem rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Mimo tego faktu, że Baku zza pozycji Moskwy w stosunku do Armenii nie liczy możliwym brać udział w rzędzie przedsięwzięć współpracy wojskowej krajów WNP, kandydaturę na przewodniczacego Rady Ministrów Obrony WNP zaproponował, nikt inny, jak Ministr Obrony Azerbejdżanu Safar Abijew.

W sumie podczas spotkania było rozpatrzono 26 kwestii. Najbardziej pozytywnym stało się to, że konieczność przedłużenia współpracy w tym formacie i zachowania bilansu ogólnych i regionalnych interesów była potwierdzona wszystkimi szefami resortów obronnych.

Również został rozpatrzony plan wspólnych przedsięwzięć Zjednoczonego systemu OPL WNP w 2013 roku na realizację którego była podjęta decyzję wydać ponad 0,5 mld rubli.

W jakości tych przedsięwzięć jest przykład organizacji w 2013 roku w Rosji na poligonie Aszułuk wspólnych ćwiczeń ze strzelaniem bojowym „Bojowa Wspólnota – 2013”. Podczas tych manewrów będą rozpatrzone kwestja w zakresie stworzenia wspólnej przestrzeni informacyjnej, doskonalenia systemu kierowania i dowodzenia, prowadzenia bojowych działań przy odbiciu napadu powietrznego.

Oprócz tego, został zatwierdzony plan współdziałania wojsk Zjednoczonego systemu kontroli i oceny skażeń promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych, a także program wspólnych prac po doskonaleniu metrologicznego zabezpieczenia wojsk.

Są omówione pytania organizacji i przeprowadzenia wspólnych przedsięwzięć Wojsk Inżenieryjnych, naprawa sprzętu uzbrojenia inżenieryjnego i szkolenia kadrów dla Wojsk Inżenieryjnych.

Szefowie resortów obronnych WNP powierzyli opracować przepisy dotyczące gromadzenia i wymiany informacji o uszkodzeniach techniki lotniczej.

Jednak, nie zważając na widzianą korzyść dla każdego z państw, Minister Obrony Ukrainy Dmitrij Salamatin oświadczył, że Ukraina narazie nie zamierza zmieniać status obserwatora w Radzie Ministrów Obrony WNP.

Co dotyczy Białorusi, to, według słów ministra obrony Jurija Żadobina, Rosja i Białoruś dalej niż inne kraje Wspólnoty posunęły się w dziedzinie współpracy w zakresie wspólnej obrony przeciwlotniczej.

Oczywiście, za tą frazą, ze względu na wysoki poziom współpracy między Siłami Zbrojnymi i obecności Regionalnego Ugrupowania, mogą w rzeczywistoście wykonać odpowiednie kroki.

Według MON Białorusi, w odpowiedź na aktywność wojsk NATO na Litwie i Łotwie, istnieje możliwość rozmieszczenia na terytorium republiki rosyjskiej bazy lotniczej i wydziałów Wojsk Zmechanizowanych.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.