Grybauskaite ceni hasło „Litwini dla Litwy”. Młodzież narodową – też

Новости

litw986213962198Jestem pewna, że i za 50, i za 100 lat Litwa będzie mówić po litewsku. Litewskiego języka i kultury, symboli naszej tożsamości narodowej, nikt nam nigdy nie odbierze – przekonuje prezydent Dalia Grybauskaitė w wywiadzie dla DELFI.

Ułatwienia na egzaminie maturalnym z języka litewskiego dla mniejszości narodowych to „najjaskrawszy błąd litewskiego rządu” – ocenia.

Litewską prezydent nie dziwi, że decyzja rządu została zaskarżona w sądzie i przywołuje 29 artykuł Konstytucji mówiący, że nikt nie może być uprzywilejowany ze względu na płeć, rasę, narodowość czy język.

Na temat haseł nacjonalistycznych pochodów i skandowanych na nich haseł „Litwa dla Litwinów” Dalia Grybauskaite mówi, że nie używałaby w przypadku uczestników tych pochodów określenia „nacjonaliści”, lecz „młodzież narodowa”, której miłości do Litwy – jeśli mówi o patriotyzmie i nie umieszcza na plakatach treści dyskryminujących – nie należy piętnować.

 Hasło ”Litwa dla Litwinów” pani prezydent ocenia „w sposób ostrożny” ze względu na to, że analogicznego w okresie II wojny światowej używano w Niemczech przeciwko osobom żydowskiego pochodzenia. Dodaje jednak, że wedle jej wiedzy jest jeszcze druga część tego hasła, która brzmi „Litwini dla Litwy”. Będąc na miejscu „młodzieży narodowej” Dalia Grybauskaite doradza posługiwanie się właśnie nią.

Pytana o wznoszone podczas pochodów okrzyki „Juden raus” i obecne na plakatach swastyki, Dalia Grybauskaite ripostuje, że w ostatnich latach te nastroje przycichły, a w każdym pozarządowym ruchu obywatelskim mogą znaleźć się – jej zdaniem – prowokatorzy.

— Chciałabym, żeby młodzież narodowa zrozumiała, że tożsamość narodowa i  dobrobyt Litwy zależy od wszystkich obywateli zamieszkujących jej terytorium, a każdy obywatel kochający ojczyznę Litwę, który się tutaj urodził, mieszka i pracuje jest jednakowo ważny – puentuje wątek narodowy Dalia Graybauskaite.

Nie wiemy z jakich źródeł informacji korzysta pani prezydent. Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznego przemarszu przez Wilno „młodzież narodowa” skandowała hasła: „Litwa będzie wolna”, „Nie dla Wschodu i Zachodu, Litwa — dla litewskich dzieci”, „Litwa dla Litwinów”, a na plakatach transparentach widniały m.in. hasła: „Skin head za ojczystą Litwę, rasę i naród!”, „Dziś ulice, jutro Seimas” i inne.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.