Rosyjska baza lotnicza znacznie umocni OPL Białorusi

Геополитика и безопасность

migi8657676746775Niektórzy eksperci uważają, że dla rozszerzenia możliwości bojowych białoruską OPL całkiem dosyć dostarczeń zmodernizowanego i nowego sprzętu radiolokacyjnego i walki radioelektronicznej, a także współczesnych zestawów rakietowych OP. Takich, jak obiecuje Moskwa rakietowy system przeciwlotniczy S-300PMU1 czy ТOR-М2, który już postępuje do wojsk ale uderzeniowe samoloty nie całkiem podchodzą dla tych celi.

W jakości potwierdzenia sprawiedliwości swoich argumentów oni przedstawiają charakterystyki techniczno-taktyczne samolotów bojowych, które ewentualnie planuje się rozmieścić w Lidzie. Według Dowódcy SP Rosji generała W. Bondarewa, w Lidzie na pierwszych porach będą rozmieszczone współczesne myśliwcy Su-27SM3.

Te maszyny, oprócz tego, wyróżnia absolutnie nowy pokładowy kompleks uzbrojenia, który pozwala stosować całą nomenklaturę istniejącego taktycznego uzbrojenia lotniczego, w tym i po celach naziemnych. Su-27SM3 w jakości wielozadaniowego myśliwca zdolny efektywnie wykonywać zadania uderzeniowe z użyciem broni samosterującej klasy «powietrze — powierzchnia», włączając bomby lotnicze z naprowadzeniem satelitarnym.

Zwolennicy «przeciwrakietowej» wersji uważają, że te możliwości są nadmierne dla samolotów bojowych, powołanych wykonywać przeważnie zadania obrony przeciwlotniczej. Ich zdaniem, w tej roli o wiele przekonujący wyglądał by MiG-31. Tym więcej, że w rozporządzeniu Sił Powietrznych Rosji jest znaczna ilość takich samolotów, w odróżnieniu od Su-27SM3, których wyprodukowane na dziś zaledwie 12 szt.

Myśliwiec MiG-31 początkowo został skonstruowany dla użycia w systemie OPL państwa i dlatego zdolny wykonywać trwałe patrolowanie powietrzne i prowadzić walkę z wszystkimi klasami celi aerodynamicznych w dowolny czas doby w skomplikowanych warunkach pogodowych. Przy czym nie tylko z wysokościowymi hiperdźwiękowymi statkami powietrznymi, bombowcami strategicznymi, satelity poruszających się po niskich orbitach i kosmicznymi aparatami, ale także nisko lecących celów powietrznych.

Jest to praktycznie jedyny samolot, który zdolny przechwytywać i niszczyć rakiety skrzydlate i bezzałogowe statki powietrzne lecących na niskich wysokościach. Niedawno podczas sprawdzenia Gotowości Bojowej SZ Rosji myśliwcy MiG-31 wykryli i zniszczyli rakiety skrzydlate, odpalione z pokładu bombowca strategicznego Tu-95MS. Jak nie wspomnieć tu ubiegłoroczny incydent z szwedzkimi misiami pluszowymi, który pokazał, że obecny system OPL Białorusi mało co może przeciwstawić nisko lecącym celam powietrznym.

Poza tym samolot posiada bogate wyposażenie awioniczne jak: wysuwany termonamiernik, systemy pozwalające operować nad terenami, na których nie znajdują się naziemne pomoce nawigacyjne: RSBN, RSDN (radiotechniczne systemy bliskiej i dalekiej nawigacji), system Tropik, wykorzystujący nawigację satelitarną, oraz wiele innych. Jednak najciekawszymi urządzeniami są systemy wymiany danych APD-518 i dekryptażu RK-RŁDN, które pozwalają skrycie przekazywać informacje o celach innym samolotom oraz stanowiskom naziemnym. Umożliwia to grupie czterech MiG-31 patrolować pas o szerokości 800–900 km.

Wychodząc z wszystkich tych technicznych właściwości projektu zwolennicy wersji contra Tarczy Antyrakietowej twierdzą, że głównym przeznaczeniem rosyjskiej Bazy Lotniczej w Lidzie stanie się neutralizacja obiektów Europejskiej Obrony Przeciwrakietowej w razie ich stacjonowania na terenie Polski. Oni również nie wyklucza, że to ugrupowanie stanie się swoistą przeciwwagą bazie amerykańskich wielozadaniowych myśliwców F-16 w Łodzi, która tam pojawi się do końca tego roku.

Jednak może stać się tak, że Rosja nie ograniczy się rozmieszczeniem na Białorusi tylko jednego pułku swoich samolotów bojowych. Tak, Wiceprezes Akademii Problemów Geopolitycznych Włodzimierz Anochin wypowiedział się w tym duchu, że dla zabezpieczenia bezpieczeństwa rosyjskich granic na kierunku zachodnim na Białorusi powinna być rozmieszczona Mieszana Dywizja Lotnicza w składzie pułku bombowców frontowych, pułku lotnictwa uderzeniowego i pułku myśliwców.

Więc, nie wykluczono, że pierwsza rosyjska Baza Lotnicza w Lidzie niedługo będzie jedyna.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.