Pułki w dywizjach

Армия

PulkiwDywizjachqwdd1217 października 2013 roku, na poligonie w Orzyszu, w obecności kierowniczej kadry Dowódca Wojsk Lądowych przekazał pułki artylerii i obrony przeciwlotniczej w podporządkowanie dowódców związków taktycznych.

„Dostosowując struktury dowodzenia do nowych wymagań pola walki realizowany jest równocześnie proces zmian organizacyjnych. Nie omija on również oddziałów i pododdziałów poszczególnych rodzajów wojsk. Dlatego też przekazuję dziś w podporządkowanie dowódców dywizji sześć oddziałów» — zwrócił się do kierowniczej kadry Wojsk Lądowych oraz pododdziałów generał broni Zbigniew Głowienka, rozpoczynając uroczystość przekazania pułków artylerii i obrony przeciwlotniczej w struktury związków taktycznych.

Zgodne z podpisanymi protokołami przyjęcia i przekazania 11. Dywizja Kawalerii Pancernej została wzmocniona przez 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy i 23. Śląski Pułk Artylerii, 12. Dywizję Zmechanizowaną zasiliły 5. Lubuski Pułk Artylerii i 8. Koszaliński Pułk Przeciwlotniczy, natomiast 16. Dywizja Zmechanizowana przyjęła w swoje struktury 11. Mazurski Pułk Artylerii i 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy.

Przekazując do struktur dywizji sześć pułków, generał broni Zbigniew Głowienka wyraził przekonanie, że otrzymują oni nie tylko realne wzmocnienie w wymiarze taktycznym, ale również bardzo dobrze wyszkolonych i gotowych do podjęcia nowych wyzwań dowódców i żołnierzy. „Z satysfakcją przyznaję, że wojska rakietowe i artylerii oraz obrony przeciwlotniczej to szerokie grono ludzi rzetelnych, odpowiedzialnych, a co najważniejsze profesjonalnych». Przy okazji tej uroczystości Dowódca Wojsk Lądowych podziękował swoim podwładnym za zaangażowanie i poświęcenie oraz życzył dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz służby.

To szczególne wydarzenie, istotne z punktu widzenia funkcjonowania Wojsk Lądowych miało dodatkowy wymiar. Uczestnicy ceremonii mieli możliwość obserwacji wykonywania zadania ogniowego i osłony przeciwlotniczej przez 3 dywizjon artylerii rakietowej z 11 pułku artylerii oraz 3 dywizjon przeciwlotniczy z 15 pułku przeciwlotniczego.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów honorowych z 11 pułku artylerii i 15 pułku przeciwlotniczego wraz z pocztami sztandarowymi wszystkich pułków zmieniających podporządkowanie.

Wojska Rakietowe i Artylerii są jednym z podstawowych rodzajów wojsk. Wykonują one zasadnicze zadania wsparcia ogniowego wojsk w każdych warunkach, w działaniach głębokich i bezpośrednich. Przeznaczone są do rażenia ogniowego przeciwnika i zapewnienia wsparcia walczącym wojskom. Na ich wyposażeniu znajdują się działa samobieżne kalibru 122 i 152 mm, wyrzutnie rakietowe BM-21 i RM-70, moździerze 120 mm i 98 mm zestawy przeciwpancernych pocisków kierowanych typu SPIKE, FAGOT, KONKURS i MALUTKA. Od kilku lat trwa proces gruntownej modernizacji technicznej i wprowadzania najnowszego sprzętu do wyposażenia pododdziałów i oddziałów artylerii.

Wojska Obrony Przeciwlotniczej przeznaczone są do bezpośredniej osłony wojsk i obiektów przed uderzeniem środków napadu powietrznego. Wojska wyposażone są w nowoczesne stacje radiolokacyjne typu NUR, zestawy automatyzacji dowodzenia oparte na urządzeniach ŁOWCZA-REGA, zestawy rakietowe KUB i OSA, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe GROM, STRZAŁA-2, zestawy artyleryjsko — rakietowe ZUR-23-2KG, zestawy artyleryjskie ZU-23-4MP BIAŁA.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.