Na Białorusi wylądowały rosyjskie myśliwce

Новости

Su-27Jak stało wiadomo portalowi internetowemu Belvpo, 8 grudnia cztery rosyjskie myśliwce Su-27P wylądowały w 61. Bazie Lotnictwa Myśliwskiego w Baranowiczach w obwodzie Brzeskim na zachodzie Białorusi. Wraz z nimi przybył z Rosji personel techniczny.

Samoloty bojowe przybyły na białoruską ziemię dla pełnienia wspólnego z Wojskami Lotniczymi i Wojskami OPL Białorusi dyżuru bojowego po ochronie granic powietrznych Państwa Związkowego.

Też stało wiadomo, że na lotnisko w Baranowiczach wylądowały myśliwcy ze składu 6961. Bazy Lotniczej 2-ej kategorii (lotnisko Besowec, Karelia) 1-go Dowództwa Sił Powietrznych Rosji. Już z jutrzejszego dnia rosyjskie załogi planują razpocząć dyżur bojowy w ramkach OPL Białorusi. Nie wyłącza się, że wykonanie tych zadań może być rozszerzone do okresowego patrolowania przestrzeni powietrznej Białorusi na wzrok operacji NATO Baltic Air Policing.

O planach rozmieszczenia na Białorusi pułku Sił Powietrznych Rosji poinformował w kwietniu minister obrony Siergiej Szojgu. – Mamy nadzieję, że w 2015 roku będzie już tutaj pułk lotniczy – powiedział. Dodał, że już w 2013 roku planowane jest utworzenie na Białorusi Dowództwa Lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.

– Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi to rezultat międzyrządowego porozumienia o wzmocnieniu wojskowego komponentu Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi). Jako uczestniczka Państwa Związkowego Rosja jest zobowiązana sformować i mieć tam swoją bazę lotniczą – oświadczył Dowódca Sił Powietrznych Rosji generał Bondariew.

Prawdopodobnie rozmieszczenie dyżurnej grupy myśliwców Su-27P w Baranowiczach to rozwiązanie tymczasowe, bo według MON Białorusi do końca 2014 roku rosyjski pułk może pojawić się w 116. Bazie Lotnictwa Szturmowego w Lidzie wykorzystującej samoloty Su-25 i Su-25UB.

 

 

4 thoughts on “Na Białorusi wylądowały rosyjskie myśliwce

  1. myślę, że powinniśmy przy Białystoku rozmiesić baterię lądowej wersji NSM. Można by było zniszczyć lotnisko przed uderzeniem z powietrzna np. AGM-65 Maverick G lub AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon).

    1. Polska ma 360 pocisków AGM-65G Maverick, 280 zasobników szybujących AGM-154 JSOW . Możemy zaorać jeszcze 4 takie lotniska. Niemcy sprzedali na czołgi w dobrej cenie. Ja się nigdzie nie wybieram i czekam na AGM 158 JASSM.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.