Były szef Pentagonu: niepotrzebnie przyjęliśmy Europę Środkową do NATO

Новости

pent2378932892389Rozszerzanie NATO odbyło się zbyt szybko – napisał były minister obrony USA Robert Gates w swoich pamiętnikach. W środę agencja „Interfax” powołując się na książkę Gatesa „Obowiązek” podała: „Pochopne włączenie byłych satelitów radzieckich – krajów bałtyckich, Węgier, Polski, Czech, Słowacji do NATO – było błędem”.

Książka Gates’a wkrótce pojawi się w księgarniach.

„Proces miał być wolniejszy. Umowa USA z rządami Bułgarii i Rumunii o rotacji żołnierzy przez bazy w tych krajach była niepotrzebną prowokacją” – uważa były szef Pentagonu.

Robert Gates podkreśla również, że „próba zaproszenia  Gruzji i Ukrainy do NATO była przesadą”. „Korzenie Imperium Rosyjskiego znajdują się w Kijowie, więc to była kolosalna prowokacja” – pisze.

„Czy Europejczycy, nie mówiąc o Amerykanach, gotowi byli wysyłać swoich synów i córki, w obronie Gruzji czy Ukrainy? Raczej nie. Otóż rozszerzenie NATO nie było  obowiązkiem wojskowym, ale aktem politycznym, który podważał cele Sojuszu i nieodpowiedzialnie ingerował w kwestie, uznawane przez  Rosjanie za ich żywotny  interes narodowy” – dodaje polityk.

Robert Gates, sowietolog z wykształcenia i członek Partii Republikańskiej, współpracował z czteroma amerykańskimi prezydentami. Według niego, „stosunki z Rosją cierpiały odkąd prezydent George Bush-Starszy opuścił stanowisko w 1993 roku”.

 

1 thought on “Były szef Pentagonu: niepotrzebnie przyjęliśmy Europę Środkową do NATO

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.