Amerykańskie czołgi w Polsce

Новости

b5eb1340bcb490ccea10e95922c4439cDo Polski i krajów bałtyckich przybyły pododdziały amerykańskiej 1. Brygady 1. Dywizji Kawalerii Pancernej, wyposażone między innymi w czołgi M1 Abrams i bojowe wozy piechoty Bradley.

Według komunikatu MON wydzielone elementy 1. Brygady, przeznaczone do wsparcia działań NATO w Europie Środkowo – Wschodniej (amerykańska operacja Atlantic Resolve) rozmieszczono w Drawsku Pomorskim. Część jednostek uda się następnie do krajów bałtyckich, aby uczestniczyć w ćwiczeniach. Pododdział w sile około kompanii pozostanie natomiast w Polsce i będzie brać udział we wspólnych szkoleniach, przede wszystkim na poligonie w Drawsku Pomorskim. Wcześniej informowano, że będzie on wyposażony w 10 czołgów M1 Abrams i wozy Bradley. Amerykanie będą ćwiczyć m.in. wspólnie z jednostkami 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Żołnierze 1. Dywizji Kawalerii zastąpią w naszym regionie pododdziały 173. Brygady Powietrznodesantowej, stacjonującej na stałe we Włoszech. Ćwiczenia rotacyjne z udziałem jednostek pancernych w Polsce i krajach bałtyckich potrwają 3 miesiące. Łącznie będzie w nich uczestniczyć około 600 żołnierzy US Army. Na przełomie 2014 i 2015 roku do Europy Środkowo – Wschodniej trafi kolejna rotacja, złożona z pododdziałów żołnierzy 2. Pułku Kawalerii amerykańskich wojsk lądowych, wyposażonych w kołowe transportery Stryker.

Rozlokowane w Europie Środkowo – Wschodniej jednostki pancerne należą do 1. Brygady 1. Dywizji Kawalerii, przydzielonej do Sił Odpowiedzi NATO na 2014 rok. Obecnie na Starym Kontynencie nie stacjonują na stałe „ciężkie” związki taktyczne amerykańskich wojsk lądowych, co może poważnie utrudnić realizację zobowiązań wobec sojuszników w wypadku wystąpienia nagłego zagrożenia na większą skalę.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.