Brytyjskie Challengery 2 i polskie Leopardy 2A4 — wspólne poligonowe zadanie

Новости

LeopardKilkadziesiąt czołgów, zarówno brytyjskich Challengerów 2, jak i Leopardów 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, to główny potencjał wspólnego szkolenia taktycznego prowadzonego 12 listopada na świętoszowskim poligonie.

Na piaszczystych terenach poligonowych ramię w ramię doskonaliło swe żołnierskie rzemiosło bez mała sześciuset żołnierzy oraz ponad sto jednostek sprzętowych. Początkowym etapem polsko-brytyjskiego szkolenia było wykonanie rekonesansu, po którym nastąpiło wprowadzenie w aktualną sytuację taktyczną. Podczas tej polowej odprawy, w oparciu o stół plastyczny imitujący obszar działania, dowódca 1. batalionu czołgów, podpułkownik Paweł Michalski przedstawił stojące przed batalionowym zgrupowaniem taktycznym zadania. W odprawie uczestniczyli zarówno żołnierze polscy, jak i brytyjscy, bowiem głównym celem prowadzonego szkolenia było osiągnięcie pełnej synchronizacji i współdziałania w walce.

Kiedy zadania spłynęły do niższych szczebli dowodzenia, przyszedł czas na praktyczne działanie. Nacierający, wyimaginowany przeciwnik starł się z kompaniami czołgów, których zadaniem było opóźnienie tempa jego działań, zajmując kolejne rubieże obrony. Gdy potencjał nacierających czołgów przeciwnika słabł, a jego natarcie zostało zatrzymane, do działania przystąpiły elementy odwodu batalionowej grupy taktycznej. Ukryte do tej pory czołgi Challenger 2, Leopard 2A4 wyszły z pobliskich leśnych ukryć i przystąpiły do kontrataku.

Przeprowadziliśmy dziś wspólnie spektrum działań, począwszy od działań opóźniających, poprzez obronne, skończywszy na kontrataku. Wiele uczymy się od siebie nawzajem. Pozyskujemy nowe doświadczenia, co jest niezmiernie ważne przed zbliżającym się ćwiczeniem z wojskami – zauważa podpułkownik Paweł Michalski ze świętoszowskiej brygady.

To tylko część zakładanego w ramach szkolenia scenariusza. Prowadzone na świętoszowskim pasie taktycznym zajęcia, mają na celu osiągnięcie pełnej synchronizacji działania. Ponadto stanowią ważny element wspólnych polowych zmagań żołnierzy Czarnej Dywizji, jak i pododdziałów brytyjskiej 12 Brygady Zmechanizowanej przed ćwiczeniem Ryś-14. Będzie ono prowadzone w dniach od 17 do 21 listopada i weźmie w nim udział ponad dwa tysiące dwustu żołnierzy, w tym blisko dziewięciuset reprezentantów wojsk brytyjskich. Na uwagę zasługuje także fakt, iż w tym okresie na świętoszowskim poligonie ziemia zatrzęsie się od ciężaru ponad sześciuset jednostek sprzętowych.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.