Konsorcjum z HSW zbuduje bojowy wóz piechoty

Новости

photoHuta Stalowa Wola wraz z konsorcjantami zawarła umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na zrealizowanie projektu rozwojowego dotyczącego nowego pływającego bojowego wozu piechoty.

Umowa dotyczy wykonania pracy badawczo-rozwojowej „Nowy bojowy, pływający wóz piechoty”. Jak podkreślają służby prasowe HSW, opracowywana na zlecenie NCBiR platforma ma w założeniu stanowić podstawowy składnik przyszłych batalionowych modułów bojowych Wojsk Lądowych.

Projekt zakłada zbudowanie pojazdu zdolnego do zwalczania czołgów podstawowych, co zostanie osiągnięte dzięki zastosowaniu bezzałogowej wieży opracowanej przez HSW, wyposażonej w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych. Nowy system wieżowy będzie również wyposażony w armatę kalibru od 30 do 40 mm.

Bojowy wóz piechoty będzie się charakteryzował zdolnością do pływania i dobrą ruchliwością w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych. Jego konstrukcja ma umożliwić zagwarantowanie odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej. W perspektywie przewiduje się dodatkowo zastosowanie aktywnego systemu ochrony, opracowanego w ramach innego projektu.

Podwozie bojowego wozu piechoty ma stanowić bazę dla wersji specjalistycznych, jak moździerz samobieżny kalibru 120 mm, wozy dowodzenia, rozpoznania czy zabezpieczenia technicznego. Nowe bwp mają w założeniu być zdolne do transportu drużyny piechoty i zwalczania celów opancerzonych i nieopancerzonych w każdych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy.

HSW S.A. jest liderem konsorcjum w składzie: ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych — OBRUM Sp. z o.o., Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Obrony Narodowej, Politechnika Warszawska.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.