„Niedźwiedzie” wiecznie żywe. Rosja modernizuje bombowce strategiczne

Новости

a21b6c229fabdbb59a4cae7c1296b8c3Rosyjskie Lotnictwo Dalekiego Zasięgu jest obecnie jednym z głównych narzędzi rosyjskiej presji militarnej wywieranej na Zachód w związku z kryzysem na Ukrainie. W związku z tym pochodzące z okresu Zimnej Wojny samoloty Tu-95MS, Tu-22M3 i Tu-160 przechodzą proces intensywnej modernizacji, tak by skutecznie wypełniać swoją rolę w polityce rosyjskiej, aż do czasu wprowadzenia do służby nowego bombowca oznaczonego PAK-DA.

Modernizacja bombowców strategicznych Tu-160 i Tu-95MS

Z rosyjskiego punktu widzenia priorytetem cieszy się program modernizacji najnowszych, największych i dysponujących największymi możliwościami bojowymi bombowców strategicznych Tu-160. Potrzeba modyfikacji tego najpotężniejszego oręża Dowództwa Lotnictwa Dalekiego Zasięgu jest tym bardziej pilna, że jeszcze w 2011 roku informowano, że w stanie zdatnym do lotu znajdują się nie więcej niż 4 maszyny.

Podjęty program modernizacji ma objąć wszystkie 16 egzemplarzy i zakończyć się w 2020 roku. Pierwszy zmodernizowany samolot odbył lot testowy 16 listopada 2014 roku. Dokładne zmiany jakimi objęto maszynę nie zostały ujawnione, a odpowiedzialna za kontrakt Obyedinyonnaya Aviastroitelnaya Korporatsiya (OAK) poinformowała jedynie, że w Tu-160M wymieniono urządzenia radiolokacyjne i pokładowe.

Zgodnie z planami oprócz awioniki samoloty mają otrzymać także nowy radar i poważne zmiany systemu uzbrojenia poprzez zamontowanie układu określanego jako Missile Targeting and Navigation System (MTNS), tak by mogły pełnić także rolę bombowców konwencjonalnych. W tego typu zadaniach Tu-160 ma przenosić 12 rakiet samosterujących Raduga NPO Ch-555 lub laserowo naprowadzane bomby.Bombowce mają mieć też możliwość lotu i użycia uzbrojenia z każdego pułapu, niezależnie od warunków pogodowych oraz pory dnia. Modernizacja pierwszych trzech Tu-160 ma kosztować wg. planów z 2012 roku 103 mln USD. Zgodnie z zapowiedziami dowództwa Rosyjskich Sił Powietrznych w 2015 roku mają one odebrać, aż 6 zmodernizowanych samolotów aczkolwiek nie jest jasne czy samoloty otrzymają kompletny pakiet modyfikacji czy jedynie ich pierwszą część.

Głównym problemem do przezwyciężenia w Tu-160 ma być kwestia silników Kuznetsow NK-32, z których większość osiągnęła już resurs docelowy. Ich modernizacja została jednak opóźniona w związku z tym, że producent silnika nie posiadał już odpowiedniego zaplecza technicznego do prowadzenia nad nimi prac. W związku z tym pierwszy samolot wyposażony w odnowione silniki NK-32M ma być gotowy dopiero za rok, a program wymiany zespołów napędowych 10 najstarszych Tu-160 został przedłużony do, co najmniej 2019 roku.

Modernizacja przestarzałych, turbośmigłowych bombowców strategicznych Tu-95MS ma objąć prawdopodobnie 43 sztuki, które otrzymają nową awionikę, radar, nawigację opartą na systemie GLONASS i możliwość przenoszenia nowych typów uzbrojenia takich jak rakiety Ch-101/Ch-102. Dzięki temu samoloty, które obok amerykańskich B-52 stały się ikoną Zimnej Wojny będą mogły pozostać w służbie nawet do 2035 roku.

Bombowce do ataku na Europę – Tu-22M3

Najmniejsze samoloty Lotnictwa Dalekiego Zasięgu bombowce średniego zasięgu Tu-22M3, klasyfikowane są jako broń taktyczna i w związku z tym nie były przedmiotem negocjacji rozbrojeniowych w sprawie redukcji strategicznej broni jądrowej. Tym nie mniej stanowią ważne ogniwo rosyjskich sił strategicznych, a ich głównym przeznaczeniem jest wykonywanie uderzeń jądrowych w bliskim sąsiedztwie granic Rosji. Do 2020 roku program modernizacji tych samolotów ma objąć 30 najnowszych egzemplarzy.

Bombowce otrzymają nową awionikę opartą na systemie elektronicznym SVP-24-22, który daję możliwość automatycznego naprowadzania na cel, także grupy samolotów i na bieżąco może dokonywać rekalkulacji parametrów ataku. Jego częścią jest też nowy, zaawansowany system nawigacyjny SNRS-24 współpracujący z GPS i GLONASS.  Załogi zmodernizowanych Tu-22M3M będą też korzystać, z nowego komputera pokładowego i wielofunkcyjnych wyświetlaczy LCD. Maszyny zostaną też przystosowane do przenoszenia rakiet samosterujących Ch-32 o zasięgu 600 km i latających z prędkością blisko 5 machów.

Nowe rakiety dla starych bombowców

Wszystkie samoloty bombowe znajdujące się na wyposażeniu Rosyjskich Sił Powietrznych koncepcyjne wywodzą się jeszcze z czasów Zimnej Wojny. Nawet najnowsze Tu-160 produkowane z przerwami, aż do 2008 roku rozpoczęły służbę w Sowieckich Siłach Powietrznych prawie 28 lat temu. W związku z tym, że bombowiec nowej generacji oznaczony jako PAK-DA nie trafi do linii wcześniej niż za 10 lat, konieczna jest głęboka modernizacja posiadanych obecnie samolotów. Program modyfikacji ma przede wszystkim na celu zintegrowanie bombowców strategicznych z rakietami samosterującymi Raduga Ch-101 (z ładunkiem konwencjonalnym) i Ch-102 (z ładunkiem jądrowym). Te najnowsze pociski w arsenale rosyjskiego lotnictwa strategicznego mają być docelowo przenoszone przez Tu-160M (12 sztuk) i Tu-95MSM (8 sztuk) umożliwiając Rosji wykonywanie uderzeń na dystansie ok. 3000 km od nosiciela zapewniając celność na poziomie 6 do 9 metrów. Rakiety Ch-101/102 mają się też charakteryzować pewnymi cechami obniżonej wykrywalności — stealth.

„Niedźwiedzie” wiecznie żywe?

Jeszcze kilka lat temu wiele bombowców, w tym większość Tu-160, należących do Lotnictwa Dalekiego Zasięgu znajdowało się w stanie niezdatnym do lotu, a ich realna wartość bojowa była wątpliwa. Podjęty obecnie program szerokiej modernizacji wszystkich posiadanych typów samolotów bombowych oraz wprowadzenie do służby nowych rakiet samosterujących ma umożliwić rosyjskiemu lotnictwu strategicznemu sprawną realizację zadań odstraszania jądrowego do czasu wejścia do linii PAK-DA. Ma to niebagatelne znaczenie dla rosyjskiej polityki wobec Zachodu, w której to prowokacyjne loty rosyjskich bombowców strategicznych stanowią coraz istotniejszy czynnik zastraszający stosowany przez Moskwę.

Samoloty bombowe przystosowywane są także do działania w roli bombowców konwencjonalnych zdolnych do atakowania celów przy użyciu rakiet manewrujących spoza zasięgu nieprzyjacielskiej obrony przeciwlotniczej. Dzięki temu Rosja chciałaby uniknąć powtórki z wojny w Gruzji w  2008 roku, podczas której utracono samolot Tu-22M3.

Programy modernizacji Lotnictwa Dalekiego Zasięgu będą więc cieszyć się w najbliższych latach priorytetem Kremla i z pewnością będą kontynuowane mimo problemów budżetowych Federacji Rosyjskiej.

Dodatek — 100. lat Lotnictwa Dalekiego Zasięgu

Lotnictwo Dalekiego Zasięgu obchodziło w grudniu 2014 roku swoje 100. urodziny. Okazją do świętowania było utworzenie w 1914 roku pierwszego dywizjonu bombowego Carskich Sił Powietrznych uzbrojonego w 10 ciężkich bombowców Sikorsky Ilya Muromets. 100 lat później Dowództwo Lotnictwa Dalekiego Zasięgu ma do swojej dyspozycji 144 samoloty bombowe: 70 Tu-22M3/MR (kod NATO: Backfire-C), 58 Tu-95 MS (kod NATO: Bear-H) i 16 Tu-160 (kod NATO: Blackjack). Ich działania wspierają 23 powietrzne zbiornikowce Ił-78 (kod NATO: Midas). Dwa główne lotniska, z których korzysta rosyjskie lotnictwo strategiczne to 6950. Baza Lotnicza w położonym nad Wołgą mieście Engels w obwodzie saratowskim, gdzie stacjonują wszystkie Tu-160 oraz 6952. Baza Lotnicza w Ukraince koło Biełogorska w obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie. W obu wymienionych bazach stacjonują maszyny Tu-95MS. Bombowce Tu-22M3 rozmieszczone są również w Szajkowce w obwodzie kałuskim, ok. 130 km od granicy z Białorusią, Olenogorsku w obwodzie murmańskim na Półwyspie Kola oraz w Biełajej w obwodzie Irkuckim na Syberii. Dowództwo formacji znajduję się w Moskwie.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.