Broń marines dla Rosjan

Новости

23452352435234523452345Mimo obowiązującego od 9 miesięcy unijnego embarga Czesi sprzedają Moskwie najlepsze karabiny świata.

Dokumenty, którymi dysponuje „Rzeczpospolita», pokazują, jak nowoczesna broń z USA poprzez czeskich pośredników trafia do Rosji. Oficjalnie – do myśliwych.

Czeskie firmy jeszcze w lutym dostarczały rosyjskim odbiorcom amerykańskie karabiny automatyczne typu Bushmaster 90705, 90838 i 90899, DPMS RFA 3-3G2 oraz niemieckie Heckler-Koch z amunicją, a także uważane za jedne z najlepszych na świecie niemieckie pistolety typu Sig Sauer. To broń używana przez wyborowe jednostki specjalne w wielu krajach świata, w tym przez amerykańskie Delta Force oraz marines.

Rosjanie mają własne doskonałe karabiny, np. Dragunowa, i nie muszą sprowadzać zagranicznego sprzętu.

– Czesi niekoniecznie łamią embargo, bo nie obejmuje ono realizacji kontraktów zawartych przed 1 sierpnia 2014 r. – mówi „Rz» Pierre-Arnaud Lotton, który w Radzie UE jest odpowiedzialny za nadzór nad przestrzeganiem zakazu sprzedaży broni do Rosji.

– Mamy gwarancję, że odbiorcami sprzedawanego przez nas uzbrojenia są w Rosji prywatni klienci. Nie trafi ona do jednostek wojskowych i paramilitarnych – zapewnia „Rz» Jan Jindrich nadzorujący czeski eksport broni.

– Za wypełnienie embarga odpowiedzialne są władze krajowe, Unia tego nie kontroluje – przyznaje Lotton. – W razie jego złamania nie możemy nałożyć kar. Poruszamy się w obszarze polityki zagranicznej i obrony, gdzie kraje członkowskie zachowują całkowitą suwerenność.

Broń dostarczaną do Rosji Czesi sprowadzili m.in. z USA, Finlandii, Niemiec. – Nasi zagraniczni dostawcy nigdy nie zastrzegali, że nie możemy jej reeksportować. Gdyby to zrobili, uzbrojenia do Rosji byśmy nie wysyłali – zapewnia Jindrich.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.