Iskandery znów w Kaliningradzie. Rosyjskie bombowce na Krymie

Новости

be9599bc55b9d9cfbb5dc4a51224ffb3Rosyjska armia zamierza przećwiczyć rozmieszczenie mobilnych systemów rakietowych Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim w ramach planowanych testów gotowości bojowej. Na Krymie mają zostać rozlokowane bombowce Tu-22M3 – donosi agencja TASS.

Rozmieszczenie Iskanderów w Kaliningradzie może się odbyć podczas niezapowiedzianych ćwiczeń, realizowanych obecnie m.in. przez jednostki rosyjskiego Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także Floty Północnej. Jak wiadomo, w ćwiczeniach uczestniczą również wydzielone elementy jednostek zmechanizowanych i artylerii Centralnego Okręgu Wojskowego.

Rosjanie przeprowadzili już ćwiczenie z rozmieszczenia w Obwodzie Kaliningradzkim rakietowych kompleksów Iskander-M w grudniu ubiegłego roku. W tym samym czasie w rejonie Morza Bałtyckiego miały miejsce również loty dużych formacji rosyjskiego lotnictwa, włącznie z bombowcami Tu-22M3 i Tu-95.

Agencja TASS donosi, że do Kaliningradu mają trafić również jednostki lotnicze. Rosjanie zamierzają także rozlokować w ramach ćwiczeń sprawdzających gotowość bojową bombowce Tu-22M3 w bazach na Krymie.

W chwili obecnej jednostki wyposażone w rakiety taktyczne w stacjonujące na stałe Obwodzie Kaliningradzkim wykorzystują znacznie starsze kompleksy Toczka-U, o zasięgu około 120 km. System Iskander-M może razić cele położone na odległości około 400 km od stanowiska wyrzutni, pociskami balistycznymi projektowanymi z myślą o przełamywaniu obrony przeciwrakietowej.

Istnieje również pocisk manewrujący Iskander-K, którego zasięg określany oficjalnie na 500 km w praktyce może wynosić nawet 2 tys. km (co stanowi prawdopodobną przyczynę złamania przez Rosję traktatu INF o pociskach średniego zasięgu). Cechą charakterystyczną kompleksu Iskander jest m.in. mobilność – może zostać przerzucony do rejonu rozlokowania w krótkim czasie, także drogą powietrzną.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.