Rusza rosyjski program budowy dronów

Новости

6cc02179567b33447f0440023e144a6fRosyjski koncern Rostec przygotował międzyagencyjną propozycję rozwoju programu bezpilotowych statków powietrznych, skierowaną do rozmaitych struktur bezpieczeństwa tego kraju. Dzięki niej mają one otrzymać kilkaset bezzałogowych aparatów latających różnych klas i rozmiarów do 2025 r.

Zgodnie z komunikatem Rostec program przygotowało grono ekspertów pochodzących z zainteresowanych resortów federalnych, organizacji badawczych i producentów sprzętu wojskowego. Według słów Sergieja Skokowa, stojącego na czele tego zespołu, “jest to pierwszy tak wyczerpujący i szczegółowy program rozwoju przemysłu bezzałogowych statków powietrznych w Rosji. Dzięki niemu skoordynowane zostaną potrzeby agencji bezpieczeństwa z działaniami zakładów produkcyjnych, wpisanymi w plan federalny”.

Należy zauważyć, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od kilku lat podejmują intensywne działania w celu rozszerzenia wykorzystania systemów bezzałogowych. Drony były używane m.in. do koordynowania ognia artylerii w trakcie agresywnych działań wobec Ukrainy. Jednakże, w stosunku do armii państw zachodnich w tym zakresie Rosjanie nadal posiadają znacznie niższe zdolności, a program na lata 2016-2025 ma przyczynić się do ich rozszerzenia.

Opracowany dokument koordynuje prace nad rozwojem i produkcją bezzałogowych statków powietrznych, jakie mają trwać w rosyjskich zakładach przemysłu zbrojeniowego w latach 2016-2025. Miały zostać określone w nim środki finansowania i ramy czasowe przeznaczone na badania, fundusze na zakup dronów wraz z wolumenem zakupów, koszty obsługi i remontów, a także finansowanie i terminarz prac nad stworzeniem środków technicznych, pozwalających na podjęcie produkcji seryjnej i prowadzenie niezbędnych testów.

Rostec zapewnia, że program szczegółowo określa zapotrzebowanie na nowe materiały konstrukcyjne, nowoczesne, wysokowydajne silniki przeznaczone do napędu dronów, systemy zasilania, aparaturę radioelektroniczną i systemy nawigacyjne. Zawarto w nim również wymagania dotyczące rozwoju specjalnego uzbrojenia dla bezpilotowych statków latających, systemów automatycznego startu i lądowania, łączności oraz bezpiecznych łączy przesyłu danych.

Większość ze środków, o których mowa w dokumencie, zostanie przeznaczona na produkcję, testowanie i zakupy dronów. Około 30% będzie przeznaczone na ich rozwój. W rezultacie agencje bezpieczeństwa federalnego mają dysponować do 2025 r. kilkuset nowoczesnymi, produkowanymi lokalnie dronami różnych rodzajów i wielorakiego przeznaczenia. Większość spośród nich określona została jako obiekty o krótkim zasięgu, przeznaczone do wypełniania zadań na rzecz sił zbrojnych na szczeblu taktycznym.

Opisywany program jest realizacją założeń, o których pisaliśmy dwa lata temu. Już wtedy politycy rosyjscy zapowiadali, że Rosja zamierza rozwijać własny przemysł bezzałogowych statków latających i, w związku z tym, zaprzestaje kupowania tego rodzaju sprzętu w firmach zagranicznych.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.