Putin: niepokoją mnie amerykańskie okręty podwodne u wybrzeży Norwegii

Новости

f8002e0f1b6f60696f3e23db59773d27Władimir Putin „poskarżył” się w wywiadzie dla włoskiego dziennika “Il Corriere della Sera”, że niepokoją go amerykańskie okręty podwodne, które krążą w pobliżu Norwegii z rakietami wycelowanymi w Rosję. Putin, mówiąc o amerykańskich boomerach, których rakiety mogą dosięgnąć Moskwy w ciągu 17 minut, zadał pytanie w bardzo „rosyjskim” stylu: „I wy nas uważacie za agresywnych?

Wyraźny atak na Norwegię i irytacja prezydenta Rosji były prawdopodobnie efektem ostatnich deklaracji norweskiej premier Erny Solberg, która poinformowała, że jej kraj włączy się w sieć antyrakietową NATO (NATO Missile Defence System). Władze moskiewskie natychmiast wykorzystały to do wytłumaczenia nasilonych ruchów swoich wojsk na północy, argumentując że jest to reakcja na zwiększoną obecność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w Norwegii i innych krajach sąsiadujących z Federacją Rosyjską.

Największym zagrożeniem dla Rosji staje się w tej chwili system antyrakietowy, budowany od Morza Śródziemnego po Alaskę, odgradzający państwo rządzone przez Putina od reszty świata. Wszystko, co robi w tej chwili Moskwa, ma być więc reakcją na działania krajów zachodnich. Przykładowo, zwiększona liczba lotów lotnictwa dalekiego zasięgu ma być skutkiem zmian w planach lotów krajów NATO.

Putin w wywiadzie wyraźnie zagroził, że jeżeli aktywność NATO na akwenach w pobliżu Norwegii, blisko rosyjskiego terytorium, będzie nadal rosła, to rządzone przez niego państwo wróci do wcześniej zarzuconych planów budowy baz rakietowych na Kubie.

Tłumaczył też, że zwiększające się wydatki wojskowe w Rosji są i tak dziesięciokrotnie mniejsze niż budżet wojskowy wszystkich państw NATO – a w szczególności Stanów Zjednoczonych. Wskazywał przy tym również na liczbę baz wojskowych, które posiada Rosja (wymieniając przy tym tylko dwie: w Kirgizji i Armenii) i na liczbę baz amerykańskich rozrzuconych na całym świecie.

Wywiad prezydenta Putina dla włoskiego dziennika można podsumować krótko — „na wschodzie bez zmian”.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.