Rosyjskie śmigłowce transportowe dla Białorusi

Новости

858f132400091Nowe śmigłowce transportowe Mi-8MTV-5, pochodzące z rosyjskiej fabryki w Kazaniu trafią do białoruskich sił zbrojnych. Mają one za zadanie realnie zwiększyć możliwości działania wojsk naszego wschodniego sąsiada.

Białoruskie ministerstwo obrony podpisało właśnie umowę na zakup śmigłowców transportowych z firmą Rosyjskie Helikoptery. W jej ramach, w latach 2016-17, Białoruś ma wzbogacić się o 12 maszyn Mi-8MTV-5. Jak podkreślił CEO Rosyjskich Helikopterów Alexander Mikheev, strona białoruska jest ważnym partnerem dla Rosji, stąd tak ważną rolę odgrywa obecna współpraca w zakresie technologii lotniczych. Oficjalnie, samo podpisanie kontraktu ma również umocnić przyjacielskie relacje pomiędzy Moskwą i Mińskiem w ramach ich bilateralnej współpracy, a także wzmocnić współpracę biznesową pomiędzy partnerami biznesowymi. Trzeba podkreślić, że z racji podpisanej jeszcze w 2009 r. umowy o współpracy w zakresie technologii wojskowych, nowe białoruskie śmigłowce Mi-8MTV-5 będą dostarczane na tych samych zasadach oraz będą tak samo skonfigurowane jak te, które trafiają do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Maszyny Mi-8MTV-5 są sprawdzonymi i wysoko cenionymi śmigłowcami transportowymi. Oprócz przerzutu wojska są zdolne również do przenoszenia różnych wariantów klasycznego uzbrojenia powietrze-ziemia. Można w tym kontekście zwrócić uwagę na rakiety S-8, karabiny maszynowe PKT. Na co dzień ich produkcja odbywa się w słynnej fabryce w Kazaniu, stolicy Tatarstanu. Zamówione przez Białoruś śmigłowce mają zostać, zgodnie ze stanowiskiem Rosyjskich Helikopterów, wyposażone w najnowszą awionikę, systemy komunikacji radiowej oraz specjalistyczne wyposażenie pokładowe, oferowane przez producenta.

Ogłoszenie kontraktu nastąpiło 16 czerwca w Moskwie, w trakcie trwania specjalistycznego forum „Armia-2015”. Samo Forum jest zaplanowane w dniach 16-19 czerwca, w Moskwie/Kubince, a jego głównym organizatorem jest ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej. Idea Forum zakładała stworzenie miejsca do wymiany informacji oraz demonstracji możliwości przemysłu zbrojeniowego, prezentacji najnowszej broni oraz wyposażenia, przede wszystkim pochodzącego od rosyjskich producentów. Jednak w jego trakcie zakładane jest również wspieranie współpracy z partnerami zewnętrznymi czy też, jak pokazuje przykład Białorusi, podpisywanie kontraktów na zakup rosyjskiego uzbrojenia.

Firma Rosyjskie Helikoptery powstała w 2007 r., a jej siedziba mieści się w Moskwie. Należy ona do państwowego przedsiębiorstwa Rostec. Jest uznawana za jednego najważniejszych globalnych graczy na rynku śmigłowców. Mi-8 w wersji MTV-5 są produkowane, jak już wspominano powyżej w Kazaniu, a wersja AMT Sh w fabryce Ułan-Ude w Buriacji. Firma Rosyjskie Helikoptery rozwija obecnie m.in. wersję Mi-8AMT Sh-V specjalnie zmodyfikowaną do działań w rejonach arktycznych. Produkty Rosyjskich Helikopterów trafiają w głównej mierze na rynek rosyjski, a największymi odbiorcami są tamtejsze ministerstwa (obrony, spraw wewnętrznych czy też ds. obrony cywilnej, sytuacji nadzwyczajnych i usuwania skutków klęsk żywiołowych), służby jak i wielkie przedsiębiorstwa np. z sektora energetyki. W zeszłym roku Rosyjskie Helikoptery odnotowały wzrost przychodów, dostarczając swoim odbiorcom niemal 271 maszyn.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.