Najskuteczniejsza broń nowoczesnej Rosji

Новости

z17861368Q,Rosyjski-czolg-T-14-Armata-na-probie-przed-parada-Najnowsze dzieło rosyjskiej armii, czołg T-14 Armata dysponuje technologią przewyższającą rozwiązania zachodnie. Czy to jednak nie jest jedynie skuteczny marketing?

Czołg T-14 Armata zapowiadany jest jako najskuteczniejsza broń nowoczesnej Rosji. Rewolucyjne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają chronić załogę w stopniu, jakiego do tej pory nie oferowały żadne sowieckie konstrukcje. Ma być nawet lepszy od maszyn zachodnich mieszcząc trzech załogantów w dolnej części kadłuba. Nikt już nie będzie musiał siedzieć w wieży. Czołg ma być też sterowany zdalnie.

Armata ma bronić się samodzielnie przed atakami helikopterów i myśliwców bombardujących. Jej pancerz reaktywny (tzw. ERA), opisywany przed kilkoma dniami przez serwis IHS Jane’s Defence Weekly, będzie w stanie powstrzymywać najnowsze pociski przeciwczołgowe używane przez kraje NATO. Ani niemieckie APFFSDS DM53 czy DM63 z łatwością przebijające pancerze zarówno T-55, T-62, jak i T-72, ani rakiety z głowicami kumulacyjnymi (zwane HEAT – High-Explosive Anti-Tank) nie pokonają ochrony, w jaką wyposażona ma zostać Armata.

Amerykanie oceniają wytrzymałość nowej ERY o wiele wyżej niż dotychczas używanych pancerzy typu Kontakt-1, Kontakt-5 czy Relikt 9. Detonacja materiału wybuchowego spoczywającego pod metalowymi płytkami w niewielkich kostkach pancerza reaktywnego ma za zadanie „odciągać uwagę» uderzającego w czołg pocisku. Wybuch staje na drodze do ostatecznego celu i wybija pocisk z efektywnego toru lotu. ERA montowana na Armacie ma chronić wnętrze pojazdu tak skutecznie, by skutków wybuchu nie odczuwała znajdująca się w środku elektronika. Według nieoficjalnych danych pozyskanych przez stronę amerykańską, większa skuteczność pancerza nie ma bezpośrednio wynikać ze zwiększenia zawartego w kostkach ładunku wybuchowego.

Tylna część kadłuba chroniona jest dodatkowo przez pancerz prętowy zapewniający osłonę przed 50-60 proc. trafień z ręcznych wyrzutni (tzw. RPG). Nowa reaktywna osłona powstaje w zakładach NEVZ-Ceramics w Nowosybirsku. Dzięki połączeniu metalu z ceramiką wytrzymałość ERY zwiększyła się półtora raza wobec kostek całkowicie metalowych. Rosyjski super pancerz ma trafić także do nowych jednostek takich jak transportery gąsienicowe Kurganiec-25 czy wozy bojowe Bumerang.

Projektanci Armaty dodają, że to nie koniec nowości. Być może systemy informatyczne czołgu okażą się tak sprawne, że uda się zredukować załogę do zaledwie dwóch osób.

Na razie pozostaje nam śledzić zapewnienia o rodzącej się technologicznej przewadze wysyłane w świat przez Moskwę. Armata prawdopodobnie uległa uszkodzeniu podczas swojej premiery na majowej defiladzie, jest też duża szansa na to, że rosyjski czołg korzysta z zagranicznych podzespołów (noktowizyjne kamery oparte na francuskich częściach). Oby sprawdzanie jego możliwości ograniczało się jedynie do analiz umieszczanych przez internetowe serwisy.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.