Raport: Rosjanie przećwiczyli inwazję na Skandynawię. Odpowiedź na „Majdan”

Новости

30Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej przećwiczyły przeprowadzenie ataku na terytoria państw nordyckich, w tym Gotlandię i Bornholm. Ewentualne podjęcie tego typu kroku mogłoby w bardzo znaczącym stopniu utrudnić udzielenie pomocy Litwie, Łotwie czy Estonii przez kraje Paktu Północnoatlantyckiego – czytamy w raporcie Center for European Policy Analysis.

Jak pisze Edward Lucas w raporcie Center for European Policy Analysis, rosyjska armia przeprowadziła w marcu bieżącego roku ćwiczenie, obejmujące sprawdzenie zdolności zajęcia Gotlandii, Bornholmu oraz określonych regionów Norwegii i Szwecji. Jego scenariusz zakładał, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej podejmują działania w odpowiedzi na wystąpienie w Rosji protestów społecznych, podobnych do ukraińskiego Majdanu.

Edward Lucas zaznaczył, że ewentualne powodzenie działań Rosjan przyczyniłoby się do bardzo znacznego utrudnienia udzielenia pomocy wojskowej krajom bałtyckim. W raporcie „The Coming Storm – Baltic Sea Security Report” poruszane są również zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa krajom regionu, w tym drogą współpracy krajów bałtyckich, państw nordyckich, Polski i Stanów Zjednoczonych.

Należy zauważyć, że Dania czy Szwecja dysponują relatywnie ograniczonymi siłami — szczególnie w zakresie konwencjonalnych wojsk lądowych, co stawia zdolność do odparcia zaskakującej inwazji pod znakiem zapytania, choć Sztokholm zdecydował o rozmieszczeniu na Gotlandii niewielkiej zmechanizowanej grupy bojowej do 2018 roku. Ponadto, Szwecja i Finlandia nie są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, z czym wiążą się wątpliwości odnośnie czasu i zakresu reakcji na zagrożenia dla tych państw.

W związku z agresywnymi działaniami Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego pożądane jest zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa i zwiększenie wysiłków (w tym finansowych). Warto pamiętać, że niezbędne są zarówno działania w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej, w tym inwestycje w środki rozpoznania, nadzoru i wywiadu, jak i rozbudowa „twardych”, klasycznych zdolności do obrony przed ewentualnym atakiem.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.