Rosjanie wprowadzają następcę S-300. «Przeskok generacyjny»

Новости

1a4557193182c5dad3b714ac01546001Rakietowy system przeciwlotniczy nowej generacji S-350 Witjaź jest gotów do produkcji. Nadal jednak nie ma rozkazu rozpoczęcia jego wprowadzania do armii na miejsce baterii S-300 wyposażonych w przestarzałe rakiety 5V55R.

Obecnie mówi się jedynie o gotowości systemu S-350 do operacyjnego wykorzystania „w najbliższej przyszłości”. Koszty wymiany systemów rakietowych są jednak prawdopodobnie zbyt wysokie i rosyjskie ministerstwo obrony ciągle wstrzymuje ten proces, czekając na dodatkowe środki finansowe.

Jest to o tyle dziwne, że według informacji od producenta (koncern Ałmaz-Antiej) wprowadzenie systemu S-350 stanowiłoby przeskok generacyjny w rosyjskim systemie przeciwlotniczym. Dotyczy to wszystkich elementów systemu — rakiet „ziemia-powietrze” z aktywną głowicą radiolokacyjną (9M96E i 9M96M) lub termiczną (9M100), radaru kierowania uzbrojeniem i systemu dowodzenia.

Nie wiadomo jaka będzie struktura nowych baterii. Nieznana jest liczba mobilnych wyrzutni rakietowych, jakie mogą współpracować z jednym radarem kierowania uzbrojeniem, nie jest także wiadoma liczba jednocześnie śledzonych i zwalczanych celów. Na razie mówi się o trzech takich pojazdach ale wszystko wskazuje na to, że może być ich więcej i że nie muszą być one dedykowane jednej, specjalistycznej stacji radiolokacyjnej.

Ze zdjęć wyraźnie natomiast widać, że elementy wchodzące w skład baterii są mniejsze i lżejsze, a więc równocześnie bardziej mobilne od systemu S-300. Dodatkowo jedna wyrzutnia S-350 przenosi aż 12 rakiet przeciwlotniczych (w porównaniu do 4 przenoszonych w systemie S-300). Co najważniejsze, rakiety pomimo, że są mniejsze, mają mieć większy zasięg.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.