Wkurzeni pracownicy wojska zapowiadają protesty

Новости

13_2015-08-12_forsaZ planowanych na 2016 r. podwyżek  są wkurzeni  nie tylko żołnierze zawodowi, ale  także pracownicy wojska.   Mają otrzymać  średnio ok. 185 zł. W ostrym, wczorajszym komunikacie,   Prezydium  Zarządu Głównego  NZZ Pracowników Wojska rekomenduje swoim członkom podjęcie akcji protestacyjnej w  I połowie września  br.

Tydzień temu, rząd przeznaczył na podwyżki  od 2016 r. dla żołnierzy  i funkcjonariuszy  służb mundurowych po  4  proc.  a dla pracowników tych resortów – po 6 proc. , przy czym  jest to liczone  od niższej podstawy. W rezultacie , w jednym jak i drugim przypadku wychodzi średnia kwota ok. 185 zł brutto.

W opublikowanym  wczoraj stanowisku  Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Związku Zawodowego  Pracowników Wojska  przypomniano, że proponowaną kwotę 185zł trzeba pomniejszyć o 30  proc.  z tytułu kosztów pracy, co oznacza że wypłata netto to tylko 130 zł. „Taka propozycja jest niegodziwa i uwłacza pracowniczej godności”.  Od 2008 roku w sferze budżetowej nie było ani jednej podwyżki a w tym czasie najniższe wynagrodzenie wzrosło ponad 600 zł.

Związkowcy są tym bardziej zaskoczeni, że  stracono okazję do wynegocjowania znacznie korzystniejszych podwyżek.  Pieniądze dla pracowników wojska ( a także żołnierzy zawodowych – przyp. R.Ch. )  były bowiem wyłączone z puli przeznaczonej  na wzrost wynagrodzeń pracowników sfery  budżetowej w 2016 r. w  wysokości 2 mld zł.  Miały zostać wygospodarowane  w ramach 2 proc.  PKB zapisanych dla resortu ON w stosownych ustawach.

Po wielu spotkaniach z kierownictwem MON  związkowcy mieli nadzieję, że tym razem MON w randze wicepremiera poważnie potraktuje personel Sił Zbrojnych i doprowadzi do zbliżenia płacy Pracowników Wojska do sfery budżetowej. Różnica na niekorzyść pracowników wojska wynosi ok. 700 zł.

Jednak  „nieudolne negocjacje z Ministerstwem Finansów prowadzone przez MON  spowodowały, że  żołnierze i pracownicy otrzymają o ponad 115 zł mniej”.   Innymi słowy, mogło być 300 zł  a jest 185 zł. W ocenie NSZZ PW, inni  ministrowie potrafili uzgodnić dla swoich pracowników podwyżki wyższe niż wynikałoby to z wcześniejszych zapowiedzi.  Rozżaleni i wkurzeni pracownicy w pismach kierowanych do NSZZ Pracowników Wojska tak rozszyfrowali skrót MON: ,, Ministerstwo Oszukańców Nieudaczników”.

W związku z tym, że nie zostały dotrzymane obietnice i zapewnienia o poprawie losu pracowniczego,  Prezydium ZG rekomenduje swoim członkom podjęcie w I połowie września  br. akcji protestacyjnej w wymiarze krajowym i zagranicznym.

Jednocześnie  pod koniec  lipca  br.  resort obrony narodowej uruchomił  środki na wypłaty jednorazowe dla pracowników wojska w wysokości 1200 zł  brutto.  Otrzymają je przed Świętem Wojska Polskiego  pracownicy  resortu ON zatrudnieni na dzień 30 czerwca  br.

Jak mówią, pośpiech  jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł.  Była okazja zawalczyć o zbliżenie wynagrodzeń  pracowników wojska do średniej  w sferze  budżetowej i wyższy mnożnik  dla żołnierzy zawodowych niż 2,95 krotność kwoty bazowej, ale  wszystkie karty płacone zostały odsłonięte w ostatnich godzinach urzędowania  prezydenta Bronisława Komorowskiego.  Rząd Ewy Kopacz chciał zrobić prezent ustępującemu  zwierzchnikowi sił zbrojnych i dlatego podjął  w przeddzień  jego rozstania z urzędem  generalne decyzje o podwyżkach dla żołnierzy, ale także dla innych  funkcjonariuszy  i pracowników resortów  mundurowych.   Jednocześnie  nie  ustalono szczegółów dotyczących  mnożników w służbach MSW , ani też  zasady wypłacania podwyżek pracowników  resortu spraw wewnętrznych.  Jeśli w  budżecie  MON  były zarezerwowane pieniądze na waloryzację  wynagrodzeń  dla żołnierzy i pracowników wojska w kwocie 300 zł brutto, a  były, to należało – jak dobry pokerzysta – odczekać jak tę partię rozegrają kierownictwa innych służb. Tym bardziej że  resort obrony miał mocną kartę.  Jest nim wicepremier i niejako koordynator tych służb.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.