Raport: amerykański F-35 gorszy od starszych rosyjskich MiG-29 i Su-27

Новости

0004IOLHQSP93O97-C116-F4Bill French z Krajowej Sieci Bezpieczeństwa opublikował raport mówiący, że najnowszy amerykański myśliwiec piątej generacji F-35 jest gorszy od rosyjskich MiG-29 oraz Su-27 – czytamy na łamach serwisu Military.com.

Nowa opinia na temat F-35 została ujęta w raporcie złośliwie zatytułowanym “Thunder without Lightning: The High Costs and Limited Benefits of the F-35 Program», co można przetłumaczyć jako «Grom bez błyskawicy: wysokie koszty i ograniczone korzyści programu F-35». Dokument ujrzał światło dzienne miesiąc po upublicznieniu wiadomości, jakoby F-35 przegrał pozorowaną walkę powietrzną z F-16. Czytamy w nim również, że najnowszy myśliwiec piątej generacji jest tylko trochę lepszy od F-16, F-18 oraz AV-8B Harrier — maszyn, które ma w przyszłości zastąpić. Ciekawszy wydaje się jednak fragment mówiący, że pod względem prędkości, ładowności oraz manewrowości jest on gorszy od znacznie starszych samolotów rosyjskich.

Raport takimi słowami porównuje samolot amerykański z rosyjskimi.

«Charakterystyka pracy samolotów F-35 wypada niekorzystnie na tle rosyjskich myśliwców czwartej generacji MiG-29 Fulcrum oraz Su-27 Flanker, które są wykorzystywane przez różne armie na całym świecie. Są to również samoloty, z którymi F-35 zmierzy się w razie jakiegoś konfliktu. Chodzi tutaj o udźwig (wyjątkiem jest wersja C), transsoniczne przyspieszenie oraz stosunek masy do ciągu. Wszystkie warianty F-35 mają również znacznie niższą prędkość maksymalną — 1,6 Ma do 2,2 Ma dla Su-27 i 2,3 Ma dla MiG-a-29.

Symulacje walk w powietrzu prezentują jeszcze gorszy obraz sytuacji. W 2009 roku Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wspólnie z Lockheed Martin przekonywali, że F-35 w walce z MiG-ami-29 i Su-27 osiągnie wynik 3:1 — pomimo tak zaawansowanej awioniki oraz technologii stealth. Wyniki innych symulacji były tylko gorsze. Z analizy zleconej przez RAND Corporation wynika, że F-35 poniósłby straty w starciu z Su-35s — 2,4 zniszczonych maszyn amerykańskich na 1 rosyjską.

Nie ma niestety zbyt wielu danych na temat konkurencyjnych samolotów piątej generacji, więc ich porównanie jest niemożliwe. Wiadomo, że aktualnie trwają prace nad trzema takimi myśliwcami — rosyjskim PAK FA oraz chińskimi J-20 i J-31″.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.