W Rosji powstanie druga armia pancerna

Новости

745676503443657568568W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat w Rosji może zostać sformowana druga armia pancerna — informuje w poniedziałek «Niezawisimaja Gazieta», powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska gazeta podaje, że główną siłą uderzeniową nowo tworzonej armii mają być najnowsze czołgi T-14 Armata, produkowane od 2014 roku w zakładach Uralwagonzawod w Niżnym Tagile. Po raz pierwszy czołg ten zaprezentowano 9 maja podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie, upamiętniającej 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

«NG» przekazuje, że sztab nowego związku operacyjnego prawdopodobnie zostanie ulokowany w jednym z regionów na południu Rosji — niewykluczone, że na Krymie. Wchodzące w jego skład jednostki pancerne miałyby także stacjonować w Kraju Krasnodarskim i obwodzie rostowskim.

Według moskiewskiego dziennika plany te są konsekwencją zaostrzenia sytuacji na Ukrainie i zapowiedzianego przez NATO wzmocnienia sił Sojuszu u granic Rosji, w tym przez rozmieszczenia pancernych związków taktycznych.

Jako pierwsza o możliwości utworzenia w Siłach Zbrojnych FR jeszcze jednej armii pancernej w ubiegłym miesiącu poinformowała agencja TASS, która powołała się na źródła w Sztabie Generalnym.

W czerwcu rosyjskie media poinformowały, że w Siłach Zbrojnych FR odtworzono 1. Gwardyjską Armię Pancerną, która ma być kontynuatorką armii, rozformowanej w latach 90. Usytuowany pod Moskwą sztab tego związku operacyjnego będzie dowodzić wojskami wokół stolicy Rosji.

Armia ta ma kontynuować tradycje 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, która w czasie II wojny światowej walczyła w składzie 1. Frontu Ukraińskiego, a po jej zakończeniu — do początku lat 90. — stacjonowała na terytorium byłej NRD w składzie Zachodniej Grupy Wojsk dawnego ZSRR. Po wycofaniu z Niemiec jej sztab ulokowano w Smoleńsku. W 1999 roku została ona rozformowana.

1. Gwardyjska Armia Pancerna jest dziewiątą armią w składzie Wojsk Lądowych FR, ale pierwszą noszącą nazwę «pancerna». W jej skład weszły m.in. 2. Gwardyjska Tamańska Dywizja Zmechanizowana z Alabino, 4. Gwardyjska Kantemirowska Dywizja Pancerna z Naro-Fomińska, 27. Gwardyjska Sewastopolska Brygada Zmechanizowana z Moskwy i 6. Brygada Pancerna z Niżniego Nowogrodu.

Cytowane przez dziennik «Wiedomosti» źródła wojskowe tłumaczyły, że konieczność utworzenia 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej powstała, gdy sztab 20. Gwardyjskiej Armii został przeniesiony z Niżniego Nowogrodu do Woroneża, bliżej granicy z Ukrainą.

Źródło w resorcie obrony przekazało dziennikowi, że sztab 20. Gwardyjskiej Armii będzie dowodzić tworzoną w pośpiechu na granicy z Ukrainą grupą wojsk składającą się z kilku przerzuconych z innych części Rosji brygad, które będą stacjonować w tym regionie na stałe.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.