Na Białorusi powstanie rosyjska baza powietrzna — jest zgoda Putina

Оружие

59da006f4b9e85fa5c11b05fe2532dc5_MKreml wyraził zgodę na wybudowanie na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Prawdopodobnie powstanie ona w Bobrujsku, gdzie już stacjonują rosyjskie myśliwce.

Prezydent Władimir Putin poparł rządowy projekt w sprawie budowy bazy i polecił szefom resortów obrony i spraw zagranicznych prowadzenie negocjacji dotyczących powstania obiektu wojskowego. Najpewniej oznacza to, że po raz pierwszy od upadku ZSRR na Białorusi pojawi się duża i regularna baza wojsk rosyjskich.

Choć nie wskazano dokładnej lokalizacji bazy, to według wcześniejszych informacji rosyjskich i białoruskich mediów może ona powstać w Bobrujsku. Obecnie znajduje się tam białoruska baza wojskowa, położona ok. 350 km od granicy z Polską, na terenie której od 2014 roku stacjonują rosyjskie myśliwce. Prawdopodobnie w nowej bazie będą stacjonowały myśliwce Su-27 lub Su-30.

Informacje o powstaniu regularnej bazy lotniczej rosyjskiej armii na terenie Białorusi pojawiały się od dwóch lat, odkąd powiedział o tym rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. W2009 roku Rosja i Białoruś zawarły porozumienie dotyczące obrony wspólnej granicy zewnętrznej i przestrzeni powietrznej.

1 thought on “Na Białorusi powstanie rosyjska baza powietrzna — jest zgoda Putina

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.