Rosja ostrzelała Syrię rakietami z okrętów na Morzu Kaspijskim

Новости

ad6ea0ff-aec5-4193-b842-c597afa0bb54Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że Rosja wykorzystuje okręty wojenne Flotylli Kaspijskiej do ataków na pozycje Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Okręty wojenne przypuściły 26 ataków rakietowych na cele IS – poinformował Szojgu podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem.

Jednocześnie prezydent Władimir Putin podczas spotkania z ministrem obrony Siergiejem Szojgu oznajmił, że rosyjskie lotnictwo ostrzelało 112 celów w Syrii od 30 września, gdy Rosja rozpoczęła w Syrii interwencję wojskową. Putin oznajmił też, że prezydent Francji Francois Hollande podczas niedawnego spotkania w Paryżu zasugerował połączenie sił armii Baszara el-Asada z siłami Wolnej Armii Syryjsjkiej (umiarkowanych przeciwników reżimu), co natychmiast przedstawiciel WAS nazwał żądaniem «nielogicznym», a źródło agencji Reutera we Francji określiły nadinterpretacją słów Hollande’a. Prezydent Francji mówił ponoć jedynie o konieczności włączenia opozycji do rozmów na temat zakończenia konfliktu. Szojgu dodał też, że Rosja jest gotowa do podpisania dokumentu o kooperacji z USA w Syrii, a także oczekuje od Zachodu wskazywania celów Państwa Islamskiego. Sekretarz obrony USA Ashton Carter natychmiast odpowiedział, że USA nie zgodziły się na żadną współpracę wojskową.

W minionym tygodniu rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły ataki w Syrii. Moskwa tłumaczy, że rozpoczęte 30 września naloty są wymierzone w bojowników IS i inne grupy, np. powiązane z Al-Kaidą. Koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza cele IS w Syrii i Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie wspieranego przez Rosję reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.