Rosjanie świętują wypędzenie Polaków z Kremla

Геополитика и безопасность

People take part in a demonstration on the National Unity Day in Russia's Siberian city of KrasnoyarskPonad 85-tysięczny marsz przeszedł ulicami Moskwy z okazji Dnia Jedności Narodowej.

Obchody rocznicy wybuchu powstania Minina i Pożarskiego w 1612 roku odbywają się na terenie całego kraju od dziesięciu lat. Wtedy rosyjski prezydent Władimir Putin postanowił zastąpić tą datą obchodzony wcześniej w Rosji dzień rewolucji październikowej, przypadający na 7 listopada. Od tamtej pory Rosjanie świętują wypędzenia sił polsko-litewskich z Moskwy.

W 403. rocznicę rosyjskiego powstania centralnymi ulicami Moskwy przeszedł ponad 85-tysięczny marsz prorządowy pod hasłem „jesteśmy zjednoczeni». Po zakończeniu marszu w centrum rosyjskiej stolicy rozpoczął się koncert. Bezpieczeństwa moskwian pilnowało ponad 6 tys. policjantów oraz wojskowych. Podobny marsz odbył się w Petersburgu, lecz ze względu na tragedię rosyjskiego samolotu w Egipcie koncert w tym mieście został odwołany.

Co ciekawe, po raz pierwszy w Moskwie rosyjscy nacjonaliści przeprowadzą jednocześnie trzy „Rosyjskie marsze». Po aneksji Krymu znaczna część rosyjskich skrajnie prawicowych sił, które od zawsze byli w opozycji wobec rządzących, zaczęła popierać politykę Władimira Putina. Z tego powodu w rosyjskiej stolicy, gdzie wcześniej odbywał się jeden duży „Rosyjski marsz», w tym roku odbywa się ich aż trzy. Pojawia się tam symbolika Imperium Rosyjskiego, ale również można zauważyć grupy osób nie kryjących swoich sympatii wobec faszyzmu.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.