Szef MSZ Rosji: NATO łamie ustalenia stosując «drobne tricki»

Новости

58874ce1-6f21-4e9d-9bb1-91eab73a7608NATO wzmacnia swą obecność przy granicy z Rosją z naruszeniem Aktu Stanowiącego Rosja-NATO i stosuje przy tym «drobne tricki», określając te siły jako rotacyjne – oświadczył w czwartek w wywiadzie dla państwowego Radia Rosji szef MSZ tego kraju Siergiej Ławrow.

Zdaniem Ławrowa NATO wzmacniając swe siły na granicy z Rosją narusza Akt Stanowiący Rosja-NATO z 1997 roku, zgodnie z którym Sojusz zobowiązał się do nierozmieszczania na stałe znaczących sił bojowych w nowych krajach członkowskich w Europie Środkowo-Wschodniej.

– W dokumencie mówi się, że takie siły nie będą rozmieszczane na zasadzie stałej na terytorium nowych państw członkowskich. Oni próbują to obejść, uciekając się do drobnych tricków; mówią nam: to nie są siły stałe, ale rotacyjne. Jednak jaka to różnica, jeśli co sześć miesięcy brygada będzie zmieniana przez następną, w pełni wyposażoną i uzbrojoną po zęby? – mówił Ławrow. Krytyka i oferta Zdaniem ministra NATO usiłuje stworzyć z Rosji «obraz wroga». – Kiedy nasi partnerzy zachodni ogłaszają hasło «albo z nami, albo przeciwko nam», kierując je do naszych sąsiadów, w tym do krajów byłego ZSRR, to jest to w istocie zawoalowanym sposobem na czynienie z kogoś wroga — mówił Ławrow. W jego ocenie NATO «aktywnie poszukuje teraz wroga», starając się «znowu szukać sensu swojego istnienia po fiasku kampanii afgańskiej». Szef rosyjskiej dyplomacji nawiązał też do propozycji z 2008 roku w sprawie nowego paktu o bezpieczeństwie europejskim. Była to inicjatywa ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Jak ocenił Ławrow, wokół tej inicjatywy doszło do nieporozumień, ale zawarte w niej zasady są «absolutnie aktualne».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.