Szojgu zapowiada przerzucenie do Syrii systemu S-400

Новости

371132201c5efb386837c71db0e43b3cRosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapowiedział dziś przerzucenie do bazy Hmejmim w Syrii rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-400 Triumf. Rzecznik Kremla poinformował, że prezydent zgodził się z propozycją szefa resortu obrony.

Minister Szojgu oznajmił, że «w celu zagwarantowania obrony przeciwlotniczej na wszystkich kierunkach» do Syrii do bazy lotniczej Hmejmim (w prowincji Latakia) zostaje przerzucona najnowszy system S-400.

Szef ministerstwa obrony oświadczył, że minionej nocy resort opracował plan działania w związku z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu Su-24 nad Syrią. Zwrócił się do wszystkich, kogo to dotyczy, o przystąpienie do natychmiastowego wykonania ustaleń.

Podkreślił, że Rosja nie zamierza lekceważyć incydentów podobnych do zniszczenia przez turecki myśliwiec samolotu Su-24.

Szojgu powiadomił, że nowe miejsce w dyżurze bojowym zajął krążownik rakietowy Moskwa, który znalazł się na wysokości wybrzeża Latakii. Krążownik «jest gotów zniszczyć dowolny cel powietrzny, stanowiący potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego lotnictwa» – zaznaczył Szojgu. Krążownik rakietowy Moskwa jest uzbrojony w system obrony przeciwlotniczej Fort, będący odpowiednikiem S-300.

W przeddzień rosyjski bombowiec Su-24 został strącony rakietą powietrze-powietrze przez turecki myśliwiec F-16. Jeden pilot zginął, drugi się uratował i został przewieziony do rosyjskiej bazy. W trakcie operacji, której celem było poszukiwanie i ewentualne ewakuowanie pilotów strąconego Su-24, z ziemi został ostrzelany i zmuszony do awaryjnego lądowania rosyjski śmigłowiec bojowy Mi-8, w wyniku czego zginął żołnierz piechoty morskiej.

Turcja utrzymuje, że strącony samolot naruszył jej przestrzeń powietrzną. Rosja twierdzi, że samolot został zestrzelony nad obszarem Syrii.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.