Rosną mnożniki uposażeń w służbach mundurowych. Żołnierze mają najniższy

Геополитика и безопасность Новости

32_51

Przed Sylwestrem, szef MSWiA  Mariusz Błaszczak zakomunikował  związkowcom, że ma dla nich prezent na Nowy Rok. Konkretny, bo finansowy. Na dodatkowe podwyżki  dla policjantów, strażaków, pograniczników  czy funkcjonariuszy  Biura Ochrony Rządu uzyskał dodatkowo  31,2 mln zł, czyli  wypada średnio 15-16 zł brutto na jednego funkcjonariusza.

Po równo dla każdego funkcjonariusza

W rezultacie zapowiadana  jeszcze w sierpniu za rządu Ewy Kopacz podwyżka w wysokości 4,6 proc. wzrośnie do 5 proc.  Oznacza to, że przeciętne uposażenie policjantów zwiększy się o 202 zł, strażników granicznych — o 203 zł, strażaków — o 198 zł a  BOR-owików  — o 210 zł.  Ma to być kwota brutto po równo dla każdego funkcjonariusza z danej formacji, bo takie wcześniej decyzje podjął szef  resortu  po spotkaniu ze związkowcami.

Dodatkowe środki  (31,2 mln zł) podwyższą o 0,01-0,02  wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej  (1 523,29 zł) w poszczególnych służbach MSW.  W efekcie mnożnik  składający się na przeciętne uposażenie funkcjonariusza wzrośnie nie o 0,13-0,14,  jak planowano, ale o 0,14-0,15. W  przypadku policji, będzie to3,01 wielokrotność kwoty bazowej, u strażników granicznych  — 3,03, strażaków – 2,95  ( tyle co u żołnierzy) a u funkcjonariuszy  BOR – wskaźnik zwiększy się  z 2,98 na  3,13.  Jeśli u funkcjonariuszy Straży Więziennej, mnożnik  zwiększy się o 0.13, to średnie zarobki będą  prawie takie same jak policjantów.

Należy przypomnieć, że u funkcjonariuszy mnożnik  jest podwyższany  przez rząd ( w formie rozporządzenia Rady Ministrów), co nastąpi prawdopodobnie w styczniu br. z wyrównaniem  od 1 stycznia 2016 r.   Natomiast żołnierze już otrzymali podwyżkę, dzięki także sprawnemu systemowi informacyjnemu w służbach finansowych.

Wzorowano się na działaniach MON  

Decyzję w sprawie podwyższenia mnożnika żołnierzy z 2,82 do 2,95 wielokrotności kwoty bazowej podjął prezydent Bronisław Komorowski  w ostatnim dniu swego urzędowania (5 sierpnia 2015 r.).  Tymczasem związkowcy z resortu spraw wewnętrznych spokojnie czekali  na rozwój sytuacji  i obserwowali co się dzieje w  ….resorcie obrony narodowej.  Na początku grudnia,  nowy szef MON Antoni Macierewiczwycofał podpisane przez swego poprzednika ( Tomasza Siemoniaka) i ministra pracy i polityki społecznej (Władysława Kosiniaka- Kamysza) rozporządzenie  zwiększające stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych od 100 zł dla szeregowego do 210 zł dla generała. Zmiana polegała na włączeniu  do stawek podstawowych kwoty 300 zł  przesuniętej z dodatku za długoletnią wysługę ( przyznanej 1 lipca 2012 r.).  W rezultacie u żołnierzy zwiększą się  różnego rodzaju należności: gratyfikacja urlopowa ( wzrost o 135 zł), ryczałt  z tytułu przeniesienia ( wzrost o 200 zł) czy na przekwalifikowanie w ramach rekonwersji ( wzrost od 300 do 900 zł) . W sumie jak oszacowali wojskowi finansiści, spowoduje to wzrost dodatkowych wydatków z budżetu MON o ok. 30 mln zł.

Teraz wiadomo skąd wzięły się dodatkowe środki na podwyżki w służbach MSWiA. Potwierdza  to komunikat  po spotkaniu szefa MSW ze związkowcami. Poinformowano, że „ jest to efekt dobrej współpracy z Ministrem Obrony Narodowej.”  Na czym ta dobra współpraca miała polegać, nie podano. Należy się tylko domyśleć, że  jak w jednym resorcie mundurowym zwiększono środki na uposażenia, to drugi nie może być gorszy. Jak to podzielono, to już inna sprawa. Faktem  jest, że  żołnierze wraz ze strażakami mają obecnie najniższe średnie wynagrodzenie wśród wszystkich służb mundurowych, nie wspominając o  służbach specjalnych takich jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Uwaga na ustawę modernizacyjną 

Ten przykład świadczy to tym, że służby mundurowe są naczyniami połączonymi jeśli chodzi  o płace.  A przecież jeszcze dwie dekady  temu,  żołnierze byli na czele tego peletonu.  10 lat temu wskaźnik w wojsku wynosił 2,11 a w policji – 2,03.  Przyspieszenie wynagrodzeń w służbach MSW nastąpiło po wdrożeniu ustawy modernizacyjnej, przewidującej co roku wzrost wskaźnika. W policji w latach 2007-2009  mnożnik skoczył z 2,18 do 2,65 krotności kwoty bazowej, u  pograniczników — z 2,20 na 2,67 a u strażaków — z 2,02 na 2,59.

Obecnie w resorcie spraw wewnętrznych trwają  prace nad kolejnym projektem modernizacyjnym służb mundurowych, w którym proponuje się  uwzględnić harmonogram  podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Te zapowiedzi stwarzają szanse na to, że  wyższe wypłaty  u żołnierzy, a także pracowników wojska nie będą ostatnie w najbliższych kilkunastu miesiącach.  Pod warunkiem dobrej współpracy między nie tylko szefami obu resortów, ale także organami przedstawicielskimi wojska i związkowców z MSWiA.

Ryszard Choroszy

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.