Rosja: Nowy mobilny system przeciwlotniczy. W służbie już w tym roku

Новости

sosnaRosyjskie siły zbrojne mają w bieżącym roku przyjąć na uzbrojenie nowy samobieżny system przeciwlotniczy „Sosna-R”. Jest on wyposażony w rakiety naprowadzane laserowo, co ma znacząco zwiększyć jego skuteczność i odporność na zakłócenia. «Sosna» zastąpi przestarzałe zestawy Strieła-10.

System „Sosna-R” ma stać się następcą samobieżnych zestawów Strzała-10M, których potencjał modernizacyjny został już wyczerpany. Do najnowszego standardu Strzała-10M4 mają być do końca bieżącego roku doprowadzone jeszcze 72 pojazdy, a kolejnych 10 powinno trafić do wojsk powietrznodesantowych.

Systemy przeciwlotnicze Strzała-10M są osadzone na podwoziu gąsienicowych transporterów opancerzonych MT-LB i wyposażone w cztery pociski ziemia-powietrze naprowadzane na podczerwień, o zasięgu do 5 km. Wprowadzono je na uzbrojenie w latach 70. XX wieku. Strieły-10 były wielokrotnie modyfikowane i stanowią m.in. uzbrojenie dywizjonów przeciwlotniczych brygad ogólnowojskowych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ale także wielu innych krajów. Zestawy tego typu są również używane przez siły prorosyjskie w konflikcie w Donbasie. W grudniu minionego roku Czechy zdecydowały się wycofać 16 wyrzutni Strieła-10M z czynnej służby i wprowadzić na ich miejsce system Saab RBS-70.

Podobnie jak poprzednik, „Sosna-R” zainstalowany jest na popularnym podwoziu gąsienicowego transportera opancerzonego MT-LB. Zamiast czterech rakiet naprowadzanych termicznie zastosowano w nim jednak dwanaście szybkich pocisków naprowadzanych laserowo typu 9M337. Pociski w kontenerach są zainstalowane na wspólnej obrotowej podstawie z optoelektronicznym, dzienno-nocnym systemem wykrywania i naprowadzania.

Dzięki zastosowaniu pasywnych systemów wykrywania i namierzania celów oraz laserowemu naprowadzaniu, „Sosna-R” ma być znacznie bardziej odporna na zakłócenia i systemu samoobrony stosowane przez statki powietrzne. Maksymalny zasięg rażenia ma wynieść 10 km, podczas gdy pułap – 5 km. W założeniu system ma być zdolny nie tylko do zwalczania samolotów, czy śmigłowców, ale też amunicji precyzyjnej oraz bezzałogowych środków latających.

System „Sosna-R” przetestowano poligonowo latem 2015 roku i w drugiej połowie roku 2016 ma zostać oficjalnie przyjęty na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych. W obecnej chwili brak jest jednoznacznych informacji, czy systemy „Sosna-R” będą fabrycznie nowe, czy też będą powstawać w większości z przebudowy eksploatowanych obecnie zestawów Strieła-10 różnych wersji.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.