Putin: NATO nasila agresywne działania. Musimy zwiększyć obronę

Новости
123
Prezydent Władimir Putin oświadczył w środę, że NATO nasila agresywne działania w pobliżu rosyjskich granic, w związku z czym Rosja będzie musiała skupić się na rozwiązaniu zadań mających na celu zwiększenie jej zdolności obronnych.
— NATO nasila swoją agresywną retorykę i agresywne działania w pobliżu naszych granic. W tych warunkach mamy obowiązek, by szczególną uwagę poświęcić rozwiązaniu zadań mających na celu podwyższenie możliwości obronnych naszego kraju — powiedział Putin w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu Rosji).
Prezydent podkreślił potrzebę połączenia sił w walce z terroryzmem międzynarodowym. Jak ocenił, «konieczne jest tworzenie nowoczesnego, pozablokowego i równego dla wszystkich państw systemu bezpieczeństwa zbiorowego». Rosja, zapewnił, «jest otwarta na dyskusje o tej bardzo ważnej kwestii i niejednokrotnie deklarowała gotowość do dialogu».
Dodał następnie: «Ale na razie znowu, tak jak to było przed II wojną światową, nie widzimy w odpowiedzi pozytywnej reakcji».
«Nikt nie rozbił waszej jedności»
Gospodarz Kremla przemawiał na ostatnim posiedzeniu Dumy tej kadencji. Nowy skład izby zostanie wyłoniony w wyborach wyznaczonych na 18 września. Putin powiedział, że uważa za «historyczny rezultat» Dumy tej kadencji «integrację prawną» Krymu i Sewastopola z Rosją. Ocenił, że deputowani «poparli nastroje przeważającej większości obywateli Rosji, mieszkańców Krymu i Sewastopola». Prezydent podkreślił też, że wszystkie frakcje odchodzącej Dumy przejawiły zgodność w kwestiach polityki zagranicznej. — Nikomu nie udało się rozbić waszej jedności, a zatem i konsolidacji naszego społeczeństwa — wskazał.
Występując w parlamencie w dniu 75. rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na ZSRR, Putin ocenił, że II wojnie światowej można było zapobiec przez — jak się wyraził — stanowcze i we właściwym czasie «poskromienie» nazistów i ich wspólników. Według niego odrzucono «propozycje Związku Radzieckiego dotyczące zbiorowej obrony». Rosyjski prezydent zauważył, że «władze niektórych krajów zachodnich wolały politykę powstrzymywania ZSRR, dążyły do postawienia go w sytuacji izolacji międzynarodowej». Putin ocenił także, że «wspólnota międzynarodowa nie przejawiła czujności, woli i solidarności w celu zapobieżenia wojnie».
Odezwa rosyjskiej Dumy
Duma debatuje w środę nad adresowaną m.in. do parlamentów państw NATO odezwą, w której zamierza wyrazić zaniepokojenie rozmieszczeniem w Europie, w tym w Polsce i Rumunii, elementów tarczy antyrakietowej USA. W projekcie odezwy, przedstawionym na posiedzeniu plenarnym Dumy przez przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Aleksieja Puszkowa, izba wyraża «głębokie zaniepokojenie w związku z rozmieszczeniem w Europie, w szczególności na terytorium Polski i Rumunii, amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej, które — będąc systemami podwójnego przeznaczenia – mogą zostać użyte w celach ofensywnych przeciwko Federacji Rosyjskiej przy zadaniu błyskawicznego uderzenia globalnego».
Działania te (…) przekształcają regiony na wschodzie i południowym wschodzie Europy w zakładników takiej polityki, automatycznie określając ich terytoria jako strefę uderzenia odwetowego w razie rozpętania konfliktu zbrojnego» — ostrzegają deputowani. W proponowanej odezwie — jak mówił Puszkow — «słusznie mówi się o tym», że rozmieszczenie tarczy, a także polityka rozszerzenia NATO w Europie Południowo-Wschodniej, «to zjawisko nadzwyczaj niebezpieczne, które w istocie ma na celu nie obronę państw europejskich, a rozpętanie nowej zimnej wojny».
Działania NATO «to nie historia»
Niższa izba parlamentu Rosji proponuje, by «wspólnie ocenić możliwe następstwa tych kroków (ze strony NATO) i sformułować propozycje, których celem byłoby stworzenie sprzyjających warunków dla rozładowania napięcia międzynarodowego».
«W sytuacji, gdy przywódcy NATO stara się uzasadnić swe istnienie napędzaniem konfrontacji z Rosją, deputowani do Dumy uważają za niezbędne zjednoczenie wysiłków z zagranicznymi kolegami, aby przezwyciężyć niebezpieczne tendencje, jakie mogą doprowadzić do konfrontacji wojskowo-politycznej” — napisano w dokumencie.
W ocenie rosyjskich deputowanych decyzja NATO o rozmieszczeniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech batalionów Sojuszu jest sprzeczna z postanowieniami Aktu Stanowiącego Rosja-NATO z 1997 roku.
Puszkow zauważył, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił niedawno, iż «zimna wojna jest historią i chcemy, by tak pozostało». Deputowany ocenił, że «niestety, jest to tylko retoryka, a działania NATO są zupełnie inne».
— Wciąganie do NATO coraz to nowych państw, ostatnio Czarnogóry, to nie historia; otwarcie baz obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii to nie historia, skierowanie około 4 tys. żołnierzy NATO do Polski i krajów bałtyckich to, niestety, również nie historia. Wzmocnienie obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej (…) to nie historia; ostra kampania antyrosyjska, która prowadzona jest w państwach NATO także nie jest niestety historią – mówił deputowany.
Powstanie bałkański sojusz?
Oprócz parlamentów państw NATO odezwa adresowana jest również do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE oraz parlamentów Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii. Duma zwraca się «z propozycją aktywizowania bezpośredniego dialogu (…) w związku z rozmieszczeniem amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej na terytorium krajów Europy Wschodniej i polityką rozszerzenia NATO w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej».
Duma proponuje, by dialog taki toczył się «w ramach dwustronnych kontaktów parlamentarnych oraz w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE».
Rosyjscy parlamentarzyści wyrażają zaniepokojenie «polityką wciągania Czarnogóry do NATO», która ich zdaniem skutkuje rozdźwiękiem w społeczeństwie tego kraju. Apelują do parlamentów NATO, by były świadome «groźnych dla bezpieczeństwa europejskiego skutków» w przypadku ratyfikacji protokołu z maja 2016 roku o przystąpieniu Czarnogóry do NATO. Deputowani apelują o poparcie żądań opozycji w Czarnogórze, by w kraju odbyło się referendum. Duma wyraża poparcie dla — jak napisano w projekcie odezwy — inicjatywy polityków z państw bałkańskich, aby stworzyć tzw. bałkański sojusz poza blokami (militarnymi) z udziałem Serbii, Czarnogóry, Macedonii, Bośni i Hercegowiny. Taki sojusz, zdaniem Dumy, może stać się podstawą architektury bezpieczeństwa regionalnego. Głosowanie nad projektem odezwy zaplanowano na środę po południu.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.