Pomnik ofiar AK na Ukrainie

Новости

main

Na Ukrainie we wsi Miłoszowice pod Lwowem w niedzielę odsłonięto pomnik ukraińskich ofiar Armii Krajowej.

Pomnik — kamienny Krzyż Maltański — stanął koło miejscowej cerkwi. Pieniądze na jego wzniesienie zebrali sami mieszkańcy Miłoszowic i sąsiednich wsi, w których mieszkają krewni ofiar masakry dokonanej w nocy z 23 na 24 lipca 1944 r. Sprawcami byli Polacy, żołnierze Armii Krajowej, którzy zabili 36 mieszkańców. Wśród których były dzieci, kobiety i starcy (najmłodsza Olga Rybak miała 3 lata, a najstarsza Maria Szewczuk — 88).

W czasie uroczystości znany ukraiński aktor Orest Ogorodnik opowiedział historię swojej prababci, która w czasie napadu polskiego oddziału na wieś straciła 15-letniego syna Michała:

«Kiedy żołnierze Armii Krajowej przyszli i zaczęli palić domy, Michał razem z przyjaciółmi spali w stodole. Zaczęli uciekać do lasu, ale Michałowi wydało się, że ktoś został w stodole, więc zawrócił. Ale tam byli już żołnierze AK. Ktoś słyszał, jak ich błagał, by go nie zabijali. Potem moja prababcia szła przez ogródek w czasie pożaru i zobaczyła spalone zwłoki. Na początku myślała, że to pies, ale gdy się nachyliła, poznała Michała. Możemy się z tym pogodzić, ale nie możemy zapomnieć» — mówił Ogorodnik.

Dokonana przez Polaków masakra w ukraińskich Miłoszowicach spotkała się potem z odwetem: 26 lipca Ukraińcy spalili polską wieś Siemianówka, zabijając 30 osób. Wydawany na Ukrainie polski «Kurier Galicyjski» opublikował rok temu artykuł cytujący wspomnienia mieszkańców Siemianówki, którzy mówili, że zbrodnia w Miłoszowicach była powodem masakry w ich wiosce:

«Decydująca dla dalszych losów Siemianówki okazała się polska ‘akcja prewencyjna’ podjęta nocą z 23 na 24 lipca przeciwko ukraińskiej wsi Miłoszewice, skąd padały pojedyncze strzały. Podejrzewano, że stacjonujący w folwarku Radwan własowcy planują napad na północną cześć Siemianówki. Razem z kilkoma Ukraińcami został zabity też Polak Michał Szachowski, który zginął z rąk rodaków. Były to działania podejmowane w większości przypadków zapewne bez wiedzy miejscowych dowódców AK; akcje tyleż nieskuteczne co niecelowe i szkodliwe przesądziły niewątpliwie o ostatecznym losie Siemianówki. 26 lipca w godzinach porannych została przeprowadzona akcja przeciwko Polakom Siemianówki. Ocaleni z pogromu twierdzą, że był to oddział dywizji SS Galizien oraz rabusie z sąsiednich ukraińskich wiosek. W wyniku tej akcji śmierć poniosło 30 osób. Spalono też kilkadziesiąt zagród».

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.