Rosja: Wszczęto postępowanie karne przeciw szefom sił zbrojnych Ukrainy

Новости
main
Rosyjski Komitet Śledczy (KŚ) wszczął postępowanie karne przeciwko ministrowi obrony Ukrainy i szefowi sztabu generalnego sił zbrojnych tego kraju w związku ze stosowaniem zakazanych metod wojny — artyleryjskich ostrzałów ludności cywilnej w Donbasie.

Poinformowała o tym w środę agencja TASS powołując się na służbę prasową KŚ.

Według tego źródła istnieją wystarczające dane, że bezprawne działania w stosunku do ludności cywilnej były prowadzone na rozkaz najwyższych władz wojskowych Ukrainy, w tym ministra obrony Stepana Połtoraka i szefa sztabu generalnego generała Wiktora Mużenki. Postępowanie karne wszczęto ogółem wobec pięciu osób. Obecnie trwają intensywne prace związane z gromadzeniem dowodów — pisze TASS.

W poniedziałek media informowały, że prokuratura generalna w Kijowie powiadomiła o wszczęciu postępowania karnego wobec rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, a także dwóch jego zastępców i jeszcze wobec 15 innych rosyjskich generałów i wysokich urzędników, w tym doradcy prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergieja Głazjewa, którzy są podejrzani o dokonanie szczególnie ciężkich przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, bezpieczeństwu społeczeństwa i międzynarodowemu ładowi prawnemu.

Prokurator Jurij Łucenko powiedział wówczas, że wszystkim podejrzanym przesłano stosowne zawiadomienia. Zaznaczył, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, że procedura wymierzenia sprawiedliwości przewiduje dwa warianty: dobrowolne stawienie się podejrzanych na terytorium Ukrainy w celu złożenia zeznań lub zaoczne ich sądzenie.

«I jeden i drugi wariant rozpatrujemy jako możliwy w celu osądzenia odpowiedzialnych za rozpętanie wojny hybrydowej, która przekształciła się w pełną okupację części terytorium Ukrainy» — oświadczył Łucenko.

Na Ukrainie od wiosny 2014 roku trwa konflikt z Rosją, która zaanektowała Krym, oraz toczą się walki między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Dotychczas zginęło w nich ponad 9,5 tys. osób.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.