Gen. Skrzypczak: Rosjanie dojadą do Wisły w trzy dni, trzeba będzie ratować młodzież

Новости

skrzypczak

„Sami bez wsparcia NATO nie zrobimy nic. Polegniemy w pierwszym boju. Mamy za mały potencjał sił zbrojnych i przy masowej armii rosyjskiej oni w trzy dni do Wisły dojadą” – mówi Kresom.pl gen. Waldemar Skrzypczak. „Nie można dawać młodzieży na zatracenie. Trzeba ten najlepszy element w odpowiednim momencie wyewakuować, żeby stał się podstawą do formowania nowych jednostek operacyjnych, które wyzwolą kraj”.

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych i wiceministra obrony narodowej, gen. Waldemara Skrzypczaka, w razie agresji na Polskę ze wschodu powinno się przeprowadzić możliwie największą ewakuację zdolnych do walki Polaków z kraju:

„Skoro jesteśmy w NATO, a doszłoby do tego, że na nasze terytorium wejdzie przeciwnik, to powinniśmy się skupić na tym, żeby jak największą ilość naszego potencjału ludzkiego wyewakuować do kraju natowskiego, w którym będzie można formować nowe wojsko polskie. Które potem przyjdzie jak 2. Korpus Polski czy Dywizja Pancerna gen. Maczka i będzie mogło być wykorzystane do walki na terenie Polski. Nie można dawać młodzieży na zatracenie. Rosjanie na pewno byliby bezwzględni. Tam nie ma zmiłuj się – spacyfikują co się da. Warto by pomyśleć, żeby ten najlepszy element w odpowiednim momencie wyewakuować, żeby stał się podstawą do formowania nowych jednostek operacyjnych, które wyzwolą kraj. Czy o tym ktoś myśli?”

Zdaniem generała, kwestia ewentualnej obrony przed agresją ze strony Rosji byłaby bardzo trudna: „Sami bez wsparcia NATO nie zrobimy nic. Polegniemy w pierwszym boju. Mamy za mały potencjał sił zbrojnych i przy masowej armii rosyjskiej oni w trzy dni do Wisły dojadą. Trzy brygady Obrony Terytorialnej rozpędzą w jeden dzień, albo nawet w pół dnia”.

Generał Skrzypczak uważa, że należy skupić się na innej rzeczy: jak zapewnić przeżycie państwa i formowanie  nowych formacji wojskowych, które przyjdą i wyzwolą Polskę.

„Gen. Rydz-Śmigły miał świadomość, że bitwę graniczną przegra. Deklarował: ‘nie oddamy guzika’? Ile to Polskę kosztowało? Politycznie zgodzić się na oddanie strefy przygranicznej  marszałkowi nie było wolno. Musimy mieć świadomość tego, czy politycy zgodzą się na to, żeby wojska operacyjne działały w ramach pasa przesłaniania i oddały cześć terytorium. Oczywiście, walcząc i opóźniając działania przeciwnika, ale oddając część terytorium Polski. Czy politycy się na to zgodzą? Nigdy” – mówi były wiceszef resortu obrony.

Czy po zajęciu terytorium Polski przez przeciwnika żołnierze OT mogliby prowadzić działania dywersyjne na jego tyłach? Zdaniem gen. Skrzypczaka – ogólnie tak, choć zaznacza, że odbywałoby się to kosztem poważnych strat w ludziach – szczególnie ludności cywilnej. „Przypominam, że armia rosyjska, świetnie radziła sobie z partyzantami. Wprowadzając bezwzględny terror była w stanie zwalczyć ich w krótkim czasie” – przypomina i podkreśla, że przy takim działaniu „Rosjanie wyrżną nam pół Polski”.

„Nie mówię, żeby się poddawać. Trzeba walczyć. Natomiast chodzi o to, żeby to było przemyślane i było wiadomo, kto z kim gra” – powiedział generał.

2 thoughts on “Gen. Skrzypczak: Rosjanie dojadą do Wisły w trzy dni, trzeba będzie ratować młodzież

  1. Czy to koniec defensywnej strategii Polski? Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad dostępem naszego kraju do broni jądrowej, by straszyć potencjalnych agresorów. Rakiety atomowe miałoby nam udostępnić USA. Mówił o tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
    Dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas z Wojskowej Akademii Technicznej wskazał konieczność rozmowy o taktycznej broni jądrowej, ponieważ sytuacja do tego «stopniowo dojrzewa». — Warto prowadzić rozmowy o przeniesieniu części broni jądrowej USA z Niemiec i Holandii do Polski. To znacznie zwiększa potencjał odstraszania — podkreślił. Europoseł Zalewski zaznaczył, że państwo, które posiada broń nuklearną ma znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Ocenił, że taki kraj trudniej jest zaatakować i z punktu widzenia partnerów NATO ma on wyższą pozycję. — Wzmocniłoby to nasze bezpieczeństwo — powiedział.

    1. Dlaczego stawiasz banalne pytania ? Sam zmiana nazwy czołowej polskiej uczelni wojskowej z Akademia Obrony Narodowej na Akademia Sztuki Wojennej coś mówi. Izrael w 1967 zastosował uderzenie wyprzedzające i wojna trwała 6 dni .. .

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.