Janusz Piechociński: Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym

Новости

bee581d90c64a207e14283c4580143ffPolski wicepremier i minister gospodarki gościł wczoraj na Polsko-Białoruskim Forum Inwestycyjnym jakie odbyło się w Warszawie.

«Forum odbywa się w trudnym, jak na warunki europejskie szczególnie trudnym w ostatnich latach czasie. Konflikt na wschodniej Ukrainie oraz wynikające z niego ograniczenia w wymianie handlowej UE z Rosją, a także zachodzące wcześniej tendencje recesyjne w wielu gospodarkach po obu stronach granicy powodują wstrzymywanie się przez polskich przedsiębiorców od zaangażowania na wschód od Bugu» — mówił wczoraj polski wicepremier —  «Z tym większym zadowoleniem przyjmujemy racjonalność, pragmatyzm i mądrość oraz wyważone stanowisko Białorusi wobec konfliktu na Ukrainie. To w UE, a szczególnie w Polsce, w polskim społeczeństwie bardzo cenimy».

Piechociński podkreślał, że w 2013 r. obroty handlowe wzrosły o 7 %. W ciągu pierwszych dziwięciu miesięcy roku bieżącego zaś o 2,7% by osiągająć wartość 2,3 miliarda dolarów. Polska wyeksportowała w tym okresie na Białoruś towary o łącznej wartości 1,6 mld dolarów (ekport spadł). Import z Białorusi opiewał na 697 mld dolarów co oznacza wzrost aż o 20% w stosunku do poprzedniego roku.

Piechociński podkreślał konieczność utrzymania «przyjaznych» warunków tranzytu towarów i ludzi przez oba kraje oraz wzywał do większego zaangażowania polskich inwestorów na Białorusi. W tej chwili działa tam 360 firm z udziałem polskiego kapitału.

Białoruski wicepremier ocenił polsko-białoruską współpracę gospodarczą jako coraz lepszą. Przytoczył dane według których w ciągu ostatnich czterech lat wysokość polskich inwestycji na Białorusi wzrosła 6,5-krotnie i obecnie nasz kraj jest 6. inwestorem zagranicznym u naszego wschodniego sąsiada. Mówił o spotkaniu dwustronnej grupy roboczej ds. handlu, inwestycji i forum gospodarczego z udziałem ponad 30 dużych i średnich polskich firm jakie odbyły się w tym roku w Mińsku.

1 thought on “Janusz Piechociński: Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.