Mroczek krytycznie o decyzjach PiS ws. modernizacji

Новости

37eb41748e523fcbce6a0973985ff8cd„Działania podejmowane przez resort, tak jak stworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, kosztują i pieniędzy na modernizację techniczną będzie coraz mniej […] To posiedzenie pokazało szereg poważnych nie decyzji ale procesów, które będą niekorzystnie wpływać na polskie siły zbrojne. To jest zły czas z punktu widzenia modernizacji i skuteczności polskich siły zbrojnych” – mówił wiceprzewodniczący SKON Czesław Mroczek w rozmowie z Defence24.pl.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dotyczące postępów modernizacji Sił Zbrojnych RP zostało zwołane na podstawie wniosków posłów opozycji. Jak mówił poseł: „chcieliśmy się dowiedzieć, jakie są aktualne działania obecnego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie najważniejszych naszym zdaniem działalności, jakim jest modernizacja techniczna, wyposażenie Sił Zbrojnych w nowoczesny sprzęt”.

Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, Czesław Mroczek uważa, że „niedobre przeczucia potwierdziły się». «Mamy ewidentny zastój w głównych programach modernizacyjnych. Przez te osiem miesięcy w kluczowych kwestiach, jak śmigłowce wielozadaniowe, obrona powietrzna, bezzałogowe systemy powietrzne, program o pozyskanie okrętu podwodnego, w tych sprawach nie podjęto żadnych decyzji” — powiedział.

Wiceprzewodniczący SKON zarzucił również resortowi pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza monopolizowanie zamówień na rzecz obronności, w szczególności na rzecz Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Jestem jednym z tych, którzy tworzyli Polską Grupę Zbrojeniową w poprzedniej kadencji, ale chodziło nam o to, żeby PGZ musiała jednak konkurować o zamówienia MON-owskie, a nie dostawać je bez żadnego postępowania” – komentował Mroczek. „Tam gdzie nie ma konkurencji zawsze produkt jest gorszej jakości i jest droższy” – dodał.

Poseł negatywnie odniósł się również do przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość aktualizacji programu modernizacji technicznej oraz nowych priorytetów rozwoju sił zbrojnych. Według Czesława Mroczka proponowane zmiany będą oznaczały «bardzo mocne okrojenie» programu modernizacji technicznej. Obecne kierownictwo resortu obrony twierdzi, że Plan Modernizacji Technicznej przyjęty w czasie rządów PO jest niedoszacowany.

«W wyniku postępowania czasami jest mniej, czasami jest więcej, sam minister Kownacki sobie dzisiaj odpowiedział, że zazwyczaj to, co wynika z postępowania, okazuje się że ono było bardziej skomplikowane, trwało trochę dłużej i kosztowało czasami więcej» — stwierdził wiceprzewodniczący SKON. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli resortu obrony, zaktualizowany plan modernizacji ma być gotowy do połowy września. Jego głównymi priorytetami mają być: obrona powietrzna, Marynarka Wojenna, działania w cyberprzestrzeni, wojska pancerne i zmechanizowane oraz obrona terytorialna.

„Obrona Terytorialna to marnowanie się środków finansowych” – stwierdził poseł. Uważa przy tym, że sam pomysł tej nowej formacji i nowego wyposażenia jest chybiony. Dwa mld zł mają być przeznaczone na indywidualne wyposażenie oraz sprzęt transportowy. Czesław Mroczek uważa również, że opozycja będzie to wszystko szeroko komentowała przy okazji procesu legislacji ustawy o OT.

We wtorek 19 lipca odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Zaprezentowano na nim główne założenia aktualizacji Planu Modernizacji Technicznej, jak i obecny stan poszczególnych programów modernizacyjnych, w tym wojsk pancernych, czy obrony powietrznej. Poinformowano też o anulowaniu przetargów na system Rosomak BMS, oraz bezzałogowce mini i taktyczne krótkiego zasięgu.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.