Rosja i Białoruś połączyły obronę powietrzną

Новости

a00ea5ab3b70198b0dc40397ebe6e54e

Zakończono proces ustanawiania wspólnej obrony powietrznej Rosji i Białorusi – poinformował o tym gen. por. Paweł Kuraczenko, szef sztabu i zastępca dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych. Prace nad projektem trwały od siedmiu lat.

Szef sztabu i zastępca dowódcy rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych gen. por. Paweł Kuraczenko poinformował o zakończeniu procesu ustanawiania wspólnej, regionalnej obrony powietrznej Federacji Rosyjskiej i Białorusi – donosi agencja TASS. Według wypowiedzi rosyjskiego wojskowego, początek prac związanych z tym projektem miał miejsce w 2009 r. Program przyspieszono w lutym 2013 r., gdy prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko podpisał umowę z Rosją o wspólnej obronie granic zewnętrznych Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR). Na jej podstawie utworzono regionalny system obrony powietrznej.

Dowódcą systemu został białoruski gen. Oleg Dwigalew.

„Umowa została wykonana. W przyszłości jej strony skupią się na wykonywaniu wspólnych zadań związanych z obroną powietrzną i wspólnymi ćwiczeniami operacyjnymi i bojowymi.” Gen. por. Paweł Kuraczenko

Jak podaje agencja TASS, według informacji przekazanych przez rosyjskiego wojskowego, w ramach wykonania umowy obie strony uzgodniły listę ośrodków decyzyjnych, centrów kontroli i dowodzenia oraz jednostek, które weszły w skład wspólnego systemu obrony. Opracowano również schematy działania i ujednolicono procedury obowiązujące w jednostkach. Rosjanie stopniowo przekazują Białorusi zestawy przeciwlotnicze S-300PS, wchodzące w skład systemu. Na Białorusi rozmieszczona jest też według dostępnych informacji niewielka liczba rosyjskich Su-27 wspierających obronę powietrzną, choć władze w Mińsku sprzeciwiają się ustanowieniu stałej bazy dla pułku myśliwskiego Federacji Rosyjskiej.

Wspólny system obrony powietrznej to projekt, nad którym Rosja pracuje od kilku lat. Początkowo miał obejmować całość terytorium byłego ZSRR, jednak ze względu na problemy z zawarciem umowy wielostronnej, rozbito go na szereg umów bilateralnych. Obecnie odpowiednie umowy, oprócz Białorusi, Rosja zawarła także z Kazachstanem. Trwają także rozmowy w tej sprawie z Azerbejdżanem, Armenią, Kirgistanem, Mołdawią, Tadżykistanem oraz Uzbekistanem. Prawdopodobnie, po zawarciu umów dwustronnych, dojdzie do przekształcenia bilateralnych systemów współpracy w jednolity system obrony powietrznej, działający na południowych i zachodnich rubieżach Federacji Rosyjskiej.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.