Rosja zapowiada kontynuację bombardowań w Syrii

Новости

1472849056

Rosja będzie kontynuować bombardowania w Syrii i wspierać siły prezydenta Baszara el-Asada mimo apeli Waszyngtonu, by powstrzymać działania ofensywne w Aleppo — ogłosił Kreml. Według ONZ z Aleppo trzeba ewakuować kilkuset rannych.

— Moskwa kontynuuje operacje powietrzne, wspierając walkę z terrorystami prowadzoną przez syryjskie siły zbrojne — powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. — Przyjmujemy do wiadomości niekonstruktywny charakter retoryki Waszyngtonu z ostatnich dni — dodał.

Departament Stanu USA poinformował, że USA podejmą kroki w celu zawieszenia współpracy z Rosją w kwestiach dotyczących operacji w Syrii, jeśli Rosja i Syria nie przerwą działań ofensywnych w Aleppo. Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział, że USA «uznają Rosję za odpowiedzialną» za użycie na terenach miejskich w Syrii bomb zapalających i burzących bunkry.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun uznał za zbrodnie wojenne bombardowanie dwóch największych szpitali w kontrolowanych przez rebeliantów dzielnicach Aleppo. Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault ogłosił, że Francja zabiega o rezolucję RB ONZ, która wymusiłaby zawieszenie broni w Aleppo.

— Moskwa wciąż jest zainteresowana współpracą z Waszyngtonem w sprawie wprowadzania w życie porozumień, które figurują w dokumentach, i w sprawie zwiększenia skuteczności walki z terroryzmem w Syrii — zaznaczył Pieskow. — Jednak Moskwa liczy także na to, że Waszyngton będzie przestrzegał zobowiązań, które zgodził się wziąć na siebie. Na razie tego nie robi — dodał.

Rosja domaga się od Stanów Zjednoczonych, aby wywarły presję na syryjskich rebeliantów, by rozdzieli się od dżihadystów, np. Frontu al-Nusra, obecnie przemianowanego na Dżabat Fatah al-Szam.

Zastępca specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury, Ramzy Ezzeldin Ramzy, powiedział, że ok. 600 rannych ludzi powinno zostać ewakuowanych z Aleppo, gdzie brakuje leków. Te ewakuacje powinny być priorytetem.

W ubiegłym tygodniu przestało obowiązywać kilkudniowe zawieszenie broni w Syrii. Od 22 września armia syryjska, przy wsparciu finansowanych przez Iran szyickich bojówek i rosyjskiego lotnictwa, prowadzi wielką ofensywę w celu opanowania zbuntowanych dzielnic Aleppo.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.