Rosjanie wzmacniają ochronę Armat

Новости

main

Zmiana ma polegać na rozmieszczeniu dodatkowych detektorów ultrafioletowych ostrzegających o nadlatujących z każdego kierunku rakietach i pociskach przeciwpancernych. Wcześniej podsystem obserwacji systemu Afganit opierał się jedynie na niewielkich radarach zamontowanych z czterech stron kadłuba każdej Armaty.

Próby poligonowe wykazały jednak, że system ten może zostać „oszukany” w momencie wystrzelenia przez przeciwnika kilku rakiet lub pocisków jednocześnie oraz po użyciu przez niego systemu aktywnych zakłóceń. Problemy pojawiały się nawet wtedy, gdy wokół pojazdów znajdowały się odłamki i elementy wyrzucone pobliskim wybuchem.

Sytuację ma naprawić wprowadzenie detektorów ultrafioletowych, które śledzą fotony w obszarze zjonizowanego powietrza za poruszającymi się pociskami rakietowymi. Daje to możliwość wykrycia startu rakiety oraz śledzenia zagrożenia (poprzez pomiar prędkości i obliczenie trajektorii). Ma to poprawić efektywność systemu Afganit, a tym samym zwiększyć przeżywalność pojazdów na polu walki.

Nowe rozwiązanie zamontowano już na prototypowych pojazdach, jego próby mają potrwać do końca bieżącego roku.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.