Rosyjskie śmigłowce Ka-52 użyte bojowo w Syrii

Новости

main

Rosyjskie lotnictwo użyło po raz pierwszy w warunkach bojowych śmigłowców Kamow Ka-52 (Hokum-B) w Syrii — podaje agencja TASS. Wiropłat, noszący nazwę Aligator, miał zaatakować grupy bojowników w prowincji Homs, wykorzystując do tego uzbrojenie precyzyjne i niekierowane.

TASS podaje, że w czasie wykonywania misji bojowej nad terytorium syryjskiej prowincji Homs śmigłowiec Ka-52 miał być uzbrojony w dwa typy rakiet 9M120 «Ataka»: z głowicą przeciwpancerną 9M120 oraz przeciwpiechotną 9M120F. Z powodu braku pojazdów opancerzonych w rejonie działania wiropłata, jego pilot do eliminacji kilku grup rebeliantów zdecydował się użyć jedynie niekierowanych pocisków S-8OFP oraz rakiet 9M120F.

Ponadto anonimowe źródło TASS podaje, że śmigłowiec był wyposażony w system zakłócania L370-5 Witebsk, pozwalający na skuteczną ochronę przed przenośnymi, przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi naprowadzanymi termicznie (MANPADS), takimi jak rosyjskie 9K32 Strieła-2, Igła-1 czy chiński Hong Ying-5 (HN-5).

 Obok Ka-52, w działaniach w Syrii brały też udział wiropłaty Mi-24, Mi-35M i Mi-28N. W wypadku najnowocześniejszych rosyjskich śmigłowców — Ka-52 i Mi-28N — jest to pierwszy raz, kiedy zostały one wykorzystane bojowo. Użyły one PPK Ataka, kierowanych radiokomendowo. Brak natomiast informacji o użyciu rakiet przeciwpancernych Wichr, naprowadzanych w wiązce laserowej.

Ka-52 «Aligator» to śmigłowiec szturmowy w typowym dla biura konstrukcyjnego Kamowa układzie z dwoma przeciwbieżnym wirnikami nośnymi. Śmigłowiec posiada dwuosobowa kabinę z miejscami obok siebie, co upraszcza pracę i pozwala dzielić część przyrządów pokładowych. Uzbrojenie Ka-52 stanowi zabudowana na burcie kadłuba armata automatyczna kalibru 30 mm oraz niekierowane i kierowane pociski rakietowe. Maszyna osiąga prędkość maksymalną 300 km/h i dysponuje zasięgiem 460 km. Ewenementem wśród śmigłowców jest wyposażenie Aligatora w fotele wyrzucane dla załogi, które uruchamiają się po odstrzeleniu łopat wirników nośnych.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.