Rosyjskie wyrzutnie balistyczne Jars i Topol na patrolach bojowych

Новости

c19b4d46668dcb2d01cbf22fb393af82Wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych Jars, Topol i Topol-M opuściły  bazy stałego rozlokowania w sześciu regionach rozsianych po całym terytorium Rosji. Celem są ćwiczenia w zakresie patroli bojowych i działania w warunkach polowych, które mogą potrwać nawet miesiąc. W działaniach tych bierze udział ponad 700 pojazdów różnego typu, wśród których może być od kilkunastu do kilkudziesięciu wyrzutni rakiet z głowicami jądrowymi.

Jak poinformował rzecznik Strategicznych Wojsk Rakietowych Federacji Rosyjskiej, płk Igor Jegorow, ćwiczenia trwają obecnie w regionach Twerskim, Iwanowskim, Kirowskim i Irkuckim oraz w Republice Mari El (środkowa Rosja) i na Terytorium Ałtajskim. Oznacza to patrole bojowe jednostek należących do sześciu pułków rozsianych po całym terytorium Rosji.

Na każdy pułk składają się trzy baterie po trzy wyrzutnie balistyczne w każdej. Resztę składu stanowią pojazdy pomocnicze, wozy zabezpieczenia i łączności, techniczne, maskujące oraz mające ochraniać wyrzutnie w terenie jednostki zabezpieczenia, rozminowania i rozpoznania. Jak podał gen. Jegorow, w obecnych patrolach bierze udział ponad 700 pojazdów, wśród których mogło się znaleźć od kilkunastu do ponad pięćdziesięciu wyrzutni balistycznych pocisków mogących przenosić głowice jądrowe typu Jars, Topol i Topol-M. 

W ramach realizowanych obecnie działań wyrzutnie wraz z pojazdami towarzyszącymi opuściły bazy i zostały rozlokowane i ukryte w lasach, gdzie oczekują na rozkaz odpalenia. Strefę takiego polowego rozlokowania zabezpieczają nie tylko jednostki zapewniające łączność, zasilanie czy obsługę techniczą, ale też specjalne oddziały mające chronić wyrzutnię przed „dywersantami”. Pod tym pojęciem rozumie się w Rosji przede wszystkim oddziały specjalne przeciwnika, których celem jest zniszczenie pocisku przed jego odpaleniem. Dlatego drogi, którymi poruszają się systemy Jars czy Topol-M sprawdzają specjalne pojazdy rozminowania a ochronę poza ludźmi stanowią też zdalne czujniki i uzbrojone pojazdy bezzałogowe.

W tegorocznych ćwiczeniach szczególny nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa komponentom systemu odstraszania atomowego, dlatego w działaniach szkoleniowych będą wykorzystywane oddziały specjalne symulujące „dywersantów”. Jednocześnie wydłużono czas zimowych patroli bojowych dla każdej z jednostek do niemal miesiąca, co zwiększa długość patrolu bojowego każdego z pułków rakietowych do 60 dni rocznie.

1 thought on “Rosyjskie wyrzutnie balistyczne Jars i Topol na patrolach bojowych

  1. A Polsce przydałoby się z : 300 BGM-109 Tomahawk z tego 100 z głowicami jądrowymi. 600 AGM-129 wraz nosicielami. 3-4 AGIS statki. wsparcie34- F-22 oraz 890 F-16 . starczy na początek.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.